Opieka dla pielgrzymów
13 sierpnia 2011 | 01:17 | rl (KAI Madryt) / ms Ⓒ Ⓟ
Konsulat polski w Madrycie zapewni opiekę dyplomatyczną polskim uczestnikom Światowego Dnia Młodzieży w stolicy Hiszpanii – zapewnia Maciej Bernatowicz, sekretarz prasowy ambasady polskiej w Madrycie.
Jednocześnie przestrzegł polskich pielgrzymów, by pilnowali swoich dokumentów, bo wydanie zastępczych trwa nawet kilkanaście dni i jest odpłatne. Polska dysponuje dwiema placówkami w Madrycie – są to ambasada i konsulat. Jak powiedział Bernatowicz, organizatorzy Światowego Dnia Młodzieży nie zwracali się do żadnego z tych urzędów z prośbą o pomocy przy organizacji spotkania. Prosili jedynie, by placówki były gotowe na udzielenie pomocy swoim obywatelom.
„Jako konsulat nie przewidujemy żadnych dodatkowych dyżurów. Poza godzinami urzędowania, tak jak w każdym polskim konsulacie na świecie, jest czynny telefon alarmowy” – powiedział Bernatowicz. Z konsulatem można się kontaktować w godz. 9.00-17.00 pod numerem 0034 914 362 632, natomiast numer alarmowy to: 0034 629 864 508. Placówka znajduje się przy Calle Goya 15 w Madrycie, przy stacji metra Serrano.
Konsulat może wydać zastępczy dokument tożsamości w przypadku utraty lub kradzieży paszportu bądź dowodu osobistego. Pamiętać jednak należy, że wydanie takiego dokumentu trwać może nawet kilkanaście dni a koszt jego wydania to 39 euro lub 27 euro w przypadku studentów i uczniów posiadających odpowiednie legitymacje. W wyjątkowych sytuacjach w konsulacie można pożyczyć pieniądze na powrót do Polski, ale pożyczone kwoty trzeba będzie oddać.
Zdaniem Bernatowicza w Hiszpanii przebywa obecnie 130-180 tys. Polaków. Oficjalne dane, z grudnia 2010 r., mówią o ponad 87 tys. naszych rodaków. Do liczby tej należy jednak dodać także członków rodzin, którzy nie dysponują numerem identyfikacyjnym oraz kilkanaście tysięcy pracowników sezonowych. Co roku do Hiszpanii w poszukiwaniu pracy przybywa prawie 1,5 tys. polskich obywateli. Do tej pory większość emigracji zarobkowej znajdowała pracę w rolnictwie i przemyśle. Odrębną częścią społeczności są ludzie młodzi, którzy nie mają własnych rodzin, a podejmują pracę na krótki okres, najczęściej w sektorze gastronomicznym i budownictwie.
Najwięcej Polaków mieszka w prowincji madryckiej – ponad 22,5 tys., w Katalonii – ponad 16 tys. i Andaluzji – prawie 13 tys. Najliczniejszą nację emigrantów stanowią obywatele Rumunii, którzy liczbę w Hiszpanii szacuje się na prawie 800 tys. Polacy są na miejscu 10.
W Hiszpanii działa 19 stowarzyszeń i zrzeszeń polonijnych, prowadzących m.in. szkółki sobotnie, w których odbywa się nauka języka polskiego. Stowarzyszenia kultywują również polskie tradycje a najliczniej spotykają się w „polskim” kościele pw. Matki Bożej Pokoju, położonym w centrum Madrytu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.