Opinie
W Niedzielę Ad Gentes bądźmy solidarni z misjonarzami
II Niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes. Tego dnia w sposób szczególny pamiętamy o misjonarzach i misjonarkach. To dzień modlitwy postu i solidarności z nimi – mówi o. Kazimierz Szymczycha SVD. Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i delegat ds. misjonarzy w komentarzu z cyklu #OpinieKAI zachęca by wspomóc misjonarzy modlitwą, dobrym słowem, a […]
Informowanie o problemie pedofilii nie jest działaniem przeciwko Kościołowi
Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich poprzedziły dramatyczne okoliczności związane ze sprawą ks. Dymera. – Otwarte mówienie o problemie wykorzystywania seksualnego w Kościele nie jest działaniem przeciwko biskupom, księżom i Kościołowi – stwierdza Tomasz Królak w komentarzu z cyklu #OpinieKAI.
Czy Kościół może kierować się zasadami demokracji?
Niedawne wirtualne posiedzenie niemieckiej „drogi synodalnej”, prezentowanej niekiedy jako sposób „na demokratyzację w Kościele” po raz kolejny zachęcił publicystów do przemyślenia roli świeckich w Kościele a także ich relacji z tak zwanym „Kościołem hierarchicznym”. Krytycy obecnej sytuacji twierdzą, że panaceum na wszystko stanowi model demokratyczny, to znaczy ustanawianie biskupów czy proboszczów na drodze demokratycznego wyboru […]
Czym jest ludzkie braterstwo?
W tym roku po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Braterstwa Ludzkiego. Jaki wpływ na jego ustanowienie miał papież Franciszek? Jak w życiu chrześcijanina może realizować się postawa braterstwa? Na te i inne pytanie w komentarzu z cyklu #OpinieKAI odpowiada Krzysztof Tomasik – kierownik działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej.
O. Koprowski był znakomitym obserwatorem relacji społecznych
To najmądrzejszy człowiek, jakiego spotkałem w życiu – tak o. Andrzeja Koprowskiego wspomina diakon Bogdan Sadowski. Chcę wierzyć, że otrzymujemy w niebie wielkiego orędownika sprawy pojednania i roztropności tak bardzo potrzebnych w naszej Ojczyźnie – napisał o wieloletnim szefie redakcji programów katolickich TVP jego współpracownik. Dziś w Warszawie odbędzie się pogrzeb o. Koprowskiego, który zmarł 29 stycznia w wieku 81 lat.
Musimy nauczyć się dialogu
Publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który usuwa przesłankę eugeniczną to bardzo dobra wiadomość – mówi w komentarzu #OpinieKAI Marcin Przeciszewski. Na mocy tej przesłanki zabijano w Polsce rocznie ponad tysiąc ludzi – dodaje Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Dzień Islamu: Kościół w Polsce pionierem w skali światowej
Wielkim promotorem ekumenizmu oraz dialogu z judaizmem i islamem był św. Jan Paweł II. Myślę, że w Polsce nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę – mówi w komentarzu Tomasz Królak. To nas nie usprawiedliwia od poszukiwania głosu tych innych. Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm – przypomina słowa papieża-Polaka wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
O co chodzi w ekumenizmie?
Już 18 stycznia rozpoczyna się Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Czym jest ekumenizm i jaki jest jego cel? Co wspólnego ze zbliżającymi się obchodami mają postaci świętych apostołów Piotra i Pawła? M.in. na te pytania w komentarzu z cyklu #OpinieKAI odpowiada Paweł Bieliński z działu zagranicznego KAI.
Kim jest jezuita, który rozpocznie modlitwą prezydenturę Joe Bidena?
Wielkie zainteresowanie opinii publicznej wzbudza amerykański jezuita o. profesor Leo Jeremiah O’Donovan III, którego prezydent-elekt Joe Biden poprosił o wygłoszenie modlitwy inwokacyjnej podczas swego zaprzysiężenia 20 stycznia.
Kim był śp. o Maciej Zięba OP?
31 grudnia 2020 r. zmarł dominikanin – o. Maciej Zięba. Kim był i w jaki sposób odkrył swoje życiowe powołanie? Sylwetkę zmarłego zakonnika, w komentarzu z cyklu #OpinieKAI, przybliża Marcin Przeciszewski – prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.