Drukuj Powrót do artykułu

Opinogóra: Dni Kultury Chrześcijańskiej 2017 (zapowiedź)

13.06.2017 , eg, Opiniogóra, 13-06-2017 Ⓒ ℗

Spektakle, koncerty i nabożeństwa zaplanowano podczas tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Opinogórze w diecezji płockiej (14-18 czerwca) oraz pozostałych kościołach fundacji Wincentego Krasińskiego (1782-1858) – polskiego generała z czasu wojen napoleońskich, pierwszego ordynata w Opinogórze.

Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościołach fundacji Wincentego Krasińskiego odbywać się będą w Woli Kiełpińskiej, Pałukach, Krasnosielcu, Opinogórze, Ciechanowie, Węgrowie i Krasnem. Zaplanowano w nich nabożeństwa, koncerty, festyny, programy artystyczne – z udziałem gości oraz uczniów miejscowych szkół.

W każdym z kościołów będzie można wysłuchać prelekcji „Krasińscy jako fundatorzy kościołów na Mazowszu i Podlasiu”, obejrzeć wystawę „Kościoły fundacji Krasińskich na Mazowszu i na Podlasiu”, prezentacja obrazu Wilhelma Kotarbińskiego „Trzy Marie u grobu Chrystusa” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ponadto w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które jest głównym organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej 14 czerwca będzie można obejrzeć program artystyczny „Chrześcijańskie oblicza miłości” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Opinogórze. Następnie spektakl „Rabbuni, spraw abym przejrzał” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Gimnazjum w Opinogórze. Odbędzie się też inscenizacja ślubu i wesela Zygmunta i Elizy Krasińskich oraz piknik.

Nazajutrz 15 czerwca w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaplanowano koncert „Ojczyzna, kiedy myślę…” w wykonaniu Wiesława Komasy i Marii Ludwiki Gabryś. Z kolei 17 czerwca w klasztorze w Węgrowie zaplanowano recital w wykonaniu Wojciecha Gęsickiego, a 18 czerwca w Krasnem koncert w wykonaniu Pauliny Łuby-Grząki i Rafała Grząki. W finale dni w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbędzie się koncert „Dialog człowieka z Bogiem”.

Wincenty Krasiński, herbu Ślepowron (urodzony 30 stycznia 1782 r. w Boremlu na Wołyniu, zmarły 24 listopada 1858 r. w Warszawie) – nosił tytuł hrabiowski, był założycielem i pierwszym ordynatem w Opinogórze, polskim generałem w czasie wojen napoleońskich. Pełnił też obowiązki namiestnika Królestwa Polskiego. Był też fundatorem kilku kościołów (w tym w Opinogórze i Pałukach w diecezji płockiej) oraz Biblioteki Ordynacji Krasińskich w Warszawie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.