Drukuj Powrót do artykułu

Opłatki z diecezji tarnowskiej trafiły do Afryki

16 grudnia 2018 | 10:28 | eb / pz | Błonie Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Opłatki z Zakładu Przetwórczo –Handlowego Wyższego Seminarium Duchownego w Błoniu koło Tarnowa trafiły m.in. na Ukrainę oraz do Francji, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, a nawet do Afryki. Najwięcej tego białego chleba przekazano do parafii diecezji tarnowskiej.

„Receptura jest bardzo prosta. Opłatek powstaje z mąki i wody, ciasto trzeba dobrze wymieszać, przelać do naczynia i trafia ono do specjalnego pieca, przypominającego duże żelazka. Piece mają grawery. Ilustracje przedstawiają świąteczne motywy” – opowiada Beata Przeklasa z Zakładu.

W Błoniu piecze się głównie białe opłatki oraz w pięciu kolorach: niebieskim, żółtym, różowym, zielonym i pomarańczowym. Uzyskane pieniądze z rozprowadzania opłatków są przeznaczone na utrzymanie tarnowskiego seminarium.

Obok Zakładu Przetwórczo –Handlowego Wyższego Seminarium Duchownego w Błoniu znajduje się także gospodarstwo rolne, gdzie m.in. chowa się zwierzęta. Po raz drugi w Błoniu powstaje więc żywa szopka. Od Wigilii do sylwestrowego poranka w zagrodach będzie można oglądać osiołki, konie, wielbłądy, lamę i baranki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.