Opole: doktorat honorowy dla o. prof. Hryniewicza
30 października 2014 | 13:24 | hh Ⓒ Ⓟ
„Teologii prof. Hryniewicza bać się nie trzeba. Ona rzeczywiście jest inna – ma słowa pocieszenia” – powiedział ks. prof. Piotr Jaskóła w laudacji z okazji nadania tytułu doktora honorowego Uniwersytetu Opolskiego o. prof. Wacławowi Hryniewiczowi. Uroczystość odbyła się dziś w Auli Błękitnej UO w Opolu.
Ks. Jaskóła, promotor doktoratu o. prof. Hryniewicza, w laudacji podkreślał, że Senat Uniwersytetu Opolskiego „pragnie uczcić znanego w świecie ekumenistę, człowieka zasłużonego dla światowej i polskiej ekumenii, dogłębnego znawcę prawosławia, teologa o ogromnym wielokierunkowym dorobku naukowym”.
Władze Uniwersytetu Opolskiego doceniły wieloletnie badania naukowe o. prof. Hryniewicza nad chrześcijańską teologią paschalną, teologią nadziei, uniwersalizmem zbawienia, teologią staroruską i różnymi zagadnieniami ekumenicznymi. „Doktorant czerpiąc inspiracje z tradycji chrześcijaństwa wschodniego, rozwija teologię otwartą na ekumeniczne rozwiązania” – powiedział ks. prof. Jaskóła. „Poprzez prace w międzynarodowych komisjach ekumenicznych, publikacje zagraniczne, współpracę z zagranicznymi i krajowymi ośrodkami ekumenicznymi dąży do partnerskiego kształtowania relacji międzykościelnych i teologii tolerancyjnej, otwartej na inność, szukającej dróg pojednania Kościołów, narodów i kultur. Imponująca jest naukowa bibliografia o. prof. Hryniewicza – ponad 900 pozycji” – zaznaczył ks. prof. Jaskóła.
„Wdzięczni jesteśmy za trylogię paschalną, pozwalającą odkryć piękno wiary w Chrystusa leczącego chorą wolność stworzenia” – mówił ks. prof. Jaskóła. „Dziękujemy za teologię nadziei, która uwalnia od lęku przed życiem i przed śmiercią. Za obronę nadziei na powszechne zbawienie też dziękujemy, gdyż ten rodzaj nadziei przypomina chrześcijanom, że Boża łaskawość nie zna granic, dla Bożej miłości nie ma nic niemożliwego, a każdy odruch ludzkiego serca jest momentem ocalenia” – zakończył laudację.
Wacław Hryniewicz OMI – jest od 1984 profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Współtworzył Instytut Ekumeniczny KUL, w którym pełnił kolejno funkcje zastępcy kierownika i dyrektora (do 2005). Był wieloletnim kierownikiem Katedry Teologii Prawosławnej w tymże Instytucie; w latach 1979-1984 pełnił funkcję konsultora Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan w Watykanie, był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Prawosławnym.
O. Hryniewicz wykładał na uczelniach w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Belgii. W latach 1998-2000 był członkiem zespołu przygotowującego tekst ekumenicznego dokumentu „Charta Oecumenica. Wytyczne dla wzrastającej współpracy pomiędzy Kościołami w Europie”. Należy do wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Jest autorem licznych publikacji z zakresu teologii paschalnej, teologii nadziei, uniwersalizmu zbawienia, teologii staroruskiej i zagadnień ekumenicznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.