Opole: ekumeniczne spotkanie duszpasterzy mniejszości niemieckiej
22 listopada 2010 | 14:44 | łw Ⓒ Ⓟ
Grupa Robocza Duszpasterzy Mniejszości Niemieckiej w Polsce spotkała się po raz pierwszy 22 listopada w opolskiej kurii. Księża, pastorzy ewangeliccy oraz osoby świeckie wspólnie zastanawiali się nad celami oraz stanem duszpasterstwa mniejszości narodowych. Głównymi tematami dyskusji było świętowanie niedziel, sakramenty i formacja.
Spotkanie rozpoczął ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja. Podkreślił, że duszpasterz jest sługą, który powinien najpierw akceptować wszystkich ludzi takimi jakimi są, a jego posługa polega na prowadzeniu człowieka do Chrystusa, aby to On mógł nas "bronić ode złego" i przeprowadzać na stronę światła i prawdy.
Dyskusję o sprawowaniu niedzielnej Eucharystii i Wieczerzy Pańskiej w kościele ewangelicko-augsburskim poprowadził ks. Piotr Tarliński, nowy duszpasterz mniejszości narodowych w diecezji opolskiej. "Chodzi o to by niedzielę uczynić dniem świętym także dla tych osób, które są związane z kulturą i językiem niemieckim" – mówił ks. Tarliński.
Następny panel dyskusyjny dotyczył sprawowania sakramentów. Ostatnio obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na ceremonie liturgiczne w języku niemieckim – zwłaszcza, jeśli chodzi o sakrament małżeństwa. Sytuacja ta wynika ze wzmożonej migracji młodych mieszkańców Śląska do Niemiec. Tam często zawierają oni bliższe znajomości, a następnie zawierają związek małżeński. Często się zdarza, że przyszli współmałżonkowie nie znają w ogóle języka polskiego. Właściwym rozwiązaniem jest więc liturgia i sakrament w języku niemieckim.
Kolejnym punktem spotkania była kwestia chrześcijańskiej formacji człowieka w kontekście społeczności wielonarodowej. Uczestnicy zastanawiali się, na ile w Polsce możliwe będzie prowadzenie działalności duszpasterskiej w języku niemieckim. Dyskutowano o sposobach dotarcia z katechezą do młodzieży niemieckojęzycznej.
Ostatnią poruszaną sprawą była kwestia obecności mniejszości niemieckiej w mediach. Dzięki trosce o tę dziedzinę społeczeństwo miałoby okazję lepiej poznać środowisko mniejszości. To z kolei mogłoby zaowocować przełamaniem barier narodowościowych i wyzbyciem się wzajemnych uprzedzeń.
W spotkaniu zakończonym wspólną modlitwą wzięli też udział: bp Jan Cieślar – biskup diecezji warszawskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Bernard Gaida – przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.