Opole: inauguracja Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej
04 lutego 2015 | 17:23 | hh Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele środowiska akademickiego, artystycznego oraz medialnego spotkali się dziś w kurii diecezjalnej, aby zapoznać się z zadaniami Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej. Została ona powołana decyzją bp. Andrzeja Czai z 1 stycznia br. Jednym z głównych zadań kapituły jest doprowadzenie do renowacji opolskiej katedry, która jest w fatalnym stanie.
Członkowie zostali podzieleni na kilka grup: duchowieństwo, czyli biskupi, dziekani rejonowi, przedstawiciele Wydziału Teologicznego UO i innych instytucji diecezjalnych, reprezentanci mediów, uczelni, środowisk artystycznych, biznesu i innych organizacji.
„Celem kapituły jest pokazanie, że katedra to dziedzictwo kulturowe całej naszej społeczności – wyjaśnia Beata Balicka-Błagitka, dyrektor Biura Koordynacji Projektów w kurii opolskiej. W związku z tym należy wesprzeć wszelkie działania zmierzające do jej renowacji. To nasza wizytówka, miejsce przeżyć duchowych, często o niepowtarzalnym charakterze. Liczymy na to, że kapituła będzie jednoczyć ludzi wokół tego dzieła” – dodaje.
Na spotkaniach organizacyjnych kapituły uczestnicy zapoznawani są z regulaminem, celami i jej zadaniami. „Każda z grup będzie miała inne zadania w kontekście popularyzowania idei odnowy katedry na przestrzeni kilku kolejnych lat” – podkreśla Balicka-Błagitka.
Katedra jest w fatalnym stanie, dlatego renowacji wymaga zarówno elewacja zewnętrzna, jak i część wnętrza. „Możemy sobie wyobrazić jak potężne są to środki” – mówi dyrektor Biura Koordynacji Projektów. Zapowiada jednocześnie starania o pozyskanie dotacji unijnych zaznaczając, że potrzebny jest do nich ogromny wkład własny. "W zależności od tego, ile zdołamy zebrać środków własnych, tak proporcjonalnie będziemy mogli wnioskować o dofinansowanie poszczególnych etapów remontu. Nie da się za jednym razem wyremontować całości” – stwierdza.
„Jedna z hipotez mówi – informuje Balicka-Błagitka – „że w środku katedry istnieją zakryte tynkami gotyckie elementy, więc byłaby to także szansa, żeby je odkryć. Być może są jakieś zabytkowe polichromie, dlatego prowadzone są badania, które mają pomóc zweryfikować, co zostało zamurowane w czasach, kiedy nie zwracano uwagi na historyczną wartość budowli” – dodaje.
Koszt remontu katedry przekracza możliwości parafian, dlatego potrzebne jest „zintegrowanie środowisk, nagłośnienie problematyki, próba pozyskania środków finansowych, także funduszów unijnych” – wyjaśnia dyrektor Biura Koordynacji Projektów. „Mamy nadzieję, że przynajmniej część katedry zostanie wyremontowana na 800-lecie miasta Opola, które przypada w 2017 roku” – dopowiada Beata Balicka-Błagitka. Koszt całościowy remontu to około 20 mln zł.
Bp Andrzej Czaja zaprasza 8 marca na uroczystą inaugurację Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej podczas Mszy św. w katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.