Opole: jubileusz wieloletniego duszpasterza mniejszości narodowych
31 stycznia 2013 | 19:16 | hh Ⓒ Ⓟ
Ks. prałat Wolfgang Globisch, wieloletni duszpasterz mniejszości narodowych w diecezji opolskiej, kończy 80 lat. Dzięki niemu wydano dla niemieckojęzycznych diecezjan modlitewnik do Mszy św. i nabożeństw. Do niedawna był on także dyrektorem Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej Caritas im. Eichendorffa, która gromadzi zbiory dotyczące Śląska i literatury religijnej.
Jubilat jako receptę na długowieczność i witalność podaje aktywność. – Staram się codziennie przychodzić do biblioteki. Mam tutaj szereg działów, których muszę dopilnować, nie nudzę się. Jeżeli Pan Bóg daje zdrowie, to ciągnie do aktywnego trybu życia. Naszym zadaniem jest wciąż czynić coś dobrego – powiedział.
Do niewątpliwych zasług ks. Globischa należy wydanie modlitewników do Mszy św. i nabożeństw w języku niemieckim. Na wydrukowanie oczekuje także agenda z tekstami błogosławieństw i sakramentów świętych. – Coraz częściej się zdarza, że ktoś chce ochrzcić dziecko lub wziąć ślub w języku niemieckim – zauważa ks. Globisch.
– Dzieciństwo miałem trudne, powojenne. Skończyło się kiedy miałem 12 lat. Coraz bardziej doświadczałem potrzeby zbliżania, pojednania, wzajemnego zrozumienia się. Jednym z moich celów było ukazanie bogactwa naszej przeszłości. Trzeba wciąż wracać do korzeni, nie można budować bez fundamentów – tak o genezie biblioteki polsko-niemieckiej opowiada ks. Globisch. – Moim życzeniem jest, aby mieszkańcy Opolszczyzny chętnie korzystali z tych ofert, które udostępniamy w ramach nabożeństw, pielgrzymek i działalności bibliotecznej.
– Mimo upływu lat, wciąż trzeba pracować nad pojednaniem pomiędzy Polakami i Niemcami. Jako chrześcijanie powinniśmy żyć jak bracia i siostry, jak jedna rodzina. Na Opolszczyźnie do tej wspólnoty należą też Romowie – tak o ideale relacji międzyludzkich opowiada ksiądz prałat.
Jako wieloletni duszpasterz mniejszości narodowych na Opolszczyźnie, ksiądz jubilat obserwuje, że pokolenie, które kiedyś szczególnie pragnęło niemieckości, powoli odchodzi. Młodzi są mało zainteresowani swoimi korzeniami. Powodów ks. Globisch doszukuje się w prawie 45-letniej luce w historii, kiedy w Polsce nie wolno było mówić po niemiecku. Obecnie w duszpasterstwie pojawiają się inne trudności. – Jednym z wyzwań jest zachęcenie, aby młodzi ludzie, wyjeżdżający za granicę, chcieli tam uczestniczyć we Mszy św. – mówi były duszpasterz mniejszości narodowych diecezji opolskiej.
Bp Andrzej Czaja czasie Mszy św. w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu podziękował za wieloletnią posługę ks. prałata Globischa.
Ks. Wolfgang Globisch (ur. 1933) święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 r. w Opolu. Od końca lat 50. zaangażowany w dialog polsko-niemiecki. Dzięki m.in. jego pomocy do Polski przyjeżdżali młodzi Niemcy z NRD, którzy uczestniczyli w „Akcji Znaków Pokuty”. Był zastępcą dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej (1991-2010), dyrektorem Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej Caritas im. Eichendorffa (2000-2010). Od 2010 r. przebywa na emeryturze. 24 maja 2011 r. otrzymał odznaczenie państwowe Złoty Krzyż Zasługi za działalność socjalną i charytatywną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.