Opole: odpust Matki Bożej Opolskiej w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego
19 czerwca 2022 | 18:48 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
W katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu obchodzony był dziś odpust Matki Bożej Opolskiej. Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. W sobotni wieczór przez Opole przeszła po raz VI Procesja Wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad miastem.
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił związek uroczystości odpustowej z trwającym w Kościele opolskim jubileuszem 50-lecia powstania diecezji. Zauważył, iż rocznicowe obchody przyczyniają się do kształtowania historycznej i religijnej tożsamości wiernych.
Obecność ks. arcybiskupa wiązała się także z niedawną beatyfikacją – we Wrocławiu – 10 elżbietanek, ofiar sowieckich żołnierzy, które oddały życie za wiarę i w obronie czystości podczas przechodzenia przez Śląsk frontu w 1945 roku. Podczas odpustu w Opolu dziękowano za ich beatyfikację. Bo też aż 9 z nich było związanych miejscem urodzenia, śmierci lub pracy z terenem dzisiejszej diecezji opolskiej (wówczas była to archidiecezja wrocławska).
Kaznodzieja zwrócił uwagę na postawę nowych błogosławionych. W życiu zakonnym nie szukały sławy i nie były znane. Poprzestawały na służbie Bogu i ludziom w potrzebie. W chwili próby pozostały z nimi – gotowe na męczeństwo – także wtedy, gdy mogły się ratować zostawiając podopiecznych.
Heroiczną postawę sióstr ks. arcybiskup Kupny zderzył ze współczesnym zobojętnieniem wielu z nas na Pana Boga i sprawy wiary. Zaapelował, by chronić wiarę i pobożność, zaczynając od rodzin.
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w Opolu już w sobotni wieczór. Kopię obrazu Matki Bożej Opolskiej przeniesiono w procesji z kościoła Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha „na górce” do katedry.
– W czas jubileuszu diecezji chcemy wraz z Maryją śpiewać Bogu „Wielbi dusza moja Pana” – mówił w kościele „na górce” bp Andrzej Czaja. – W czasie odpustu chcemy dziękować Maryi za Jej opiekę, za jej orędownictwo i na nowo zaczerpnąć z Jej przykładu życia. Chcemy jej powierzyć przyszłość naszych rodzin, sprawę powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych i do sakramentalnego małżeństwa. Chcemy w Jej opiekę oddać całe młode pokolenie i prosić, by nam pomogła znaleźć dobre ścieżki dotarcia do ich serca. Polecamy wszystkich chorych, samotnych, cierpiących.
W katedrze odprawiono nieszpory o Matce Bożej.
– Rozpoczynając odpust ku czci Matki Opolskiej zwiastuję Wam i całemu opolskiemu Kościołowi słowa: Raduj się, Pan jest z tobą, wielkie rzeczy uczynił ci Wszechmocny – mówił w kazaniu bp Andrzej Czaja. – Jubileusz diecezji, jaki obchodzimy, ma nas zmobilizować do otwarcia oczu wiary i wypełniania życia bliskością Pana.
Ordynariusz opolski podkreślił, iż szczególnym powodem do radowania się jest także beatyfikacja męczennic drugiej wojny światowej.
– Odpust Matki Bożej Opolskiej jest też czasem dziękczynienia za ten dar – przypomniał. – Mamy swoje orędowniczki do Boga o pokój. One zostały beatyfikowane w tym czasie, kiedy na Ukrainie dzieje się tak, jak na Śląsku, gdy wkroczyła tu armia radziecka – żołnierze rabowali, niszczyli, gwałcili i mordowali. Wołajmy przez pośrednictwo beatyfikowanych sióstr do Boga o dar pokoju. One pokazały, jak reagować na agresję – stanęły w obronie wiary, godności i czystości. Są czytelnymi znakami, bo – jak czytaliśmy na plakatach zapowiadających beatyfikację – były wierne miłości. Miłości ukrzyżowanej. Dziś w Kościele potrzeba wierności kapłanów, osób konsekrowanych, wierności chrześcijańskich małżonków i młodego pokolenia. One nas wzywają, byśmy trwali mocno w wierze ojców i służyli Bogu czystym sercem.
Na koniec nabożeństwa biskup jak co roku poświęcił Opole i jego mieszkańców Matce Bożej. A następnie zaprosił wszystkich uczestników do ogrodu Kurii Diecezjalnej na ciasto.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.