Opole: poświęcenie wieńców adwentowych w kościele św. Sebastiana
01 grudnia 2024 | 08:58 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu, z tej okazji bp Rudolf Pierskała poświęcił wieńce adwentowe w opolskim kościele św. Sebastiana. Adwent to czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.
Celebrans zapalił uroczyście pierwszą świecę na dużym adwentowym wieńcu, a następnie poświęcił wieńce przyniesione przez wiernych. Będą się przy nich spotykać na modlitwie w swoich domach.
– Okres adwentu jest oczekiwaniem na Księcia Pokoju – mówił w homilii biskup Pierskała. – Tym Księciem Pokoju, który przyniesie pokój dla całej ziemi jest Jezus. W ostatnim tygodniu adwentu będziemy w refrenie psalmu śpiewać „Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie”. Życzenie pokoju jest bardzo aktualne we współczesnym świecie, w naszej ojczyźnie, w naszych środowiskach, w naszych rodzinach, tam gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, gdzie posługujemy. Tęsknimy także za pokojem w swoim sercu – zauważył.
– Doświadczymy pokoju Bożego w naszych środowiskach i w naszych domach, kiedy nasze wzajemne relacje będą relacjami miłości. Pokój w domu tworzą ci, którzy nie tylko w nim mieszkają, ale się wzajemnie kochają. Pokój daje radość życia. Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga. Pan Jezus przychodzi przez cały Adwent. Będzie do nas pukał: „Oto stoję u drzwi i kołaczę. Jeśli ktoś otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał” – dodał biskup.
Zwyczaj robienia adwentowych wieńców i zapalania kolejnych świec w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia wprowadził ewangelicki pastor Heinrich Wichern. W prowadzonym przez siebie sierocińcu w Hamburgu ustawił go po raz pierwszy w 1839 roku. Ten pierwszy wieniec adwentowy składał się z 24 świec. Cztery świece na wieńcach nawiązują do czterech adwentowych niedziel.
Słowo „Adwent” pochodzi od słowa z języka łacińskiego – „adventus” i oznacza „przyjście”. Inne tłumaczenie tego słowa to „zbliżanie się”. W Adwencie chrześcijanie oczekują nie tylko przyjścia Bożego Narodzenia, ale także przypominają sobie o tym, że Jezus przyjdzie powtórnie na końcu czasów.
Tradycją w Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie (często o świcie) Msze św., zwane roratami. Są to liturgie ku czci Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.