Opole: ruszyły wykłady otwarte „Kościół a polityka”
16 marca 2011 | 09:49 | łw Ⓒ Ⓟ
W sobotę 12 marca w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu odbył się pierwszy z cyklu tradycyjnych wykładów wielkopostnych organizowanych przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego od kilkunastu lat. W tym roku poświęcone zostały one zagadnieniu „Kościół a polityka”. Temat zbawczej misji i zaangażowania politycznego Kościoła w świetle encykliki „Caritas in veritate” przybliżył Wielki Kanclerz WTUO, bp Andrzej Czaja.
Na początku swojej prelekcji bp Czaja podkreślił, że „polityczne zaangażowanie Kościoła jak najbardziej przystaje do jego zbawczej misji, której realizacja poprzez polityczne zaangażowanie wiernych domaga się
zachowań i postępowania (…) według zasad społecznej nauki Kościoła”.
Uzasadniając ten związek powiedział, że Kościół chcąc służyć zbawieniu musi troszczyć się o integralny rozwój człowieka, którego nie da się osiągnąć bez troski o dobro wspólne, realizowanej także poprzez aktywność polityczną.
Opierając się o społeczną naukę Kościoła hierarcha rozróżnił też pojęcie polityki, będącej dążeniem do uczestnictwa w sprawowaniu władzy w państwie i dobra wspólnego, od zaangażowania politycznego, rozumianego jako praktykę właściwą partiom i będącą jednocześnie konkretną realizacją polityki.
Bp Czaja podkreślił, że duchowni i osoby konsekrowane jako słudzy jedności nie powinni angażować się politycznie, gdyż mogłoby to mieć negatywny wpływ na ich zwiastowanie Ewangelii. Mogą za to ewangelizować politykę tak, jak robił to Jezus, stanowiąc opozycję moralną wobec praktyki politycznej. Przytoczył
także słowa abp. Życińskiego o tym, że obowiązkiem Kościoła jest zabieranie głosu na tematy społeczno-polityczne na poziomie ogólnych zasad i kształtowanie wrażliwych sumień, a nadużywaniem ambony są aluzje do konkretnych partii lub polityków. Hierarcha omówił także aktualny stan i reguły angażowania się politycznego chrześcijan. Odniósł się również encykliki Benedykta XVI „Caritas in veritate”.
Jak mówi ks. dr hab. Marcin Worbs z Wydziału Teologicznego UO, temat przewodni cyklu na dany rok zawsze jest inspirowany ważnymi wydarzeniami w życiu Kościoła i społeczeństwa. Takim z pewnością jest ukazanie się encykliki papieża Benedykta XVI „Caritas in veritate”, która mocno nawiązuje do problematyki polityczno-społecznej. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia zaangażowania Kościoła w politykę i krytyka z tym związana. „My się tego nie boimy i traktujemy to jako wyzwanie, które chcemy podjąć” – powiedział ks.
Worb i podkreślił, że w kontekście często emocjonalnych reakcji na polityczne zaangażowanie Kościoła, warto zająć się tą sprawą rzeczowo.
Kolejne spotkanie, które odbędzie się 19 marca, poświęcone zostanie zagadnieniom bioetycznym. Temat „Podstawowe cele i założenia polityki społecznej w kontekście redystrybucyjnej funkcji państwa” wyłoży prof. dr hab. Urszula Łangowska-Szczęśniak z Wydziału Ekonomicznego UO, a nad priorytetami polityki ludnościowej i zdrowotnej przez pryzmat encykliki „Caritas in veritate” pochyli się ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec z Wydziału Teologicznego UO. W kolejną sobotę kwestię politycznego zaangażowania Stolicy Apostolskiej zgłębi bp Jan Kopiec, a sprawę instytucji obywatelstwa Miasta-Państwa Watykan wyjaśni dr hab. Stefan Marek Grochalski, prorektor UO.
„Karol Wojtyła – Jan Paweł II w polityce władz PRL” – to temat wykładu dr. Antoniego Maziarza, reprezentującego Instytut Historii UO, który odbędzie się 2 kwietnia. Tego samego dnia sprawie konsensualnej regulacji stosunków między państwem a Kościołem katolickim w Polsce po 1989 r. przyjrzy się ks. dr hab. Dariusz Walencik z Wydziału Prawa i Administracji UO. „Udział duchownych w polityce” to temat, nad którym w kolejną sobotę pochylą się się ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola – jako teolog – i dr Kamil Minkner – jako politolog.
Cykl zakończy się 16 kwietnia dyskusją na temat „Ile Kościoła w polityce i ile polityki w Kościele?”, w której wezmą udział: Teresa Zielińska, długoletnia dziennikarka Radia Opole, a obecnie rzecznik prasowy
Politechniki Opolskiej; Anna Chyra, członkini ruchu Domowy Kościół; prof. dr hab. inż. Piotr Wieczorek, prorektor UO; Arkadiusz Tkocz, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej, dziekan Wydziału Teologicznego UO. Wszystkie wykłady odbywają się w soboty Wielkiego Postu w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu o godz. 17.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.