Opole: ruszyły XIX Dni Xaverianum
26 listopada 2012 | 19:26 | lw Ⓒ Ⓟ
Po raz 19. opolski Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum obchodzi swoje święto patronalne. Z tej okazji do 2 grudnia codziennie odbywać będą się liczne wydarzenia religijne i kulturalne. Po raz 15. ośrodek przyzna także statuetki „Żar Serca” – wyróżnienie dla osób poświęcających swoje życie w służbie drugiemu człowiekowi.
Na czas XIX Dni Xaverianum, które w niedzielę 25 listopada zainaugurowała uroczysta Msza św., ośrodek przygotował liczne propozycje kulturalne. Już w poniedziałek 26 listopada odbędzie się wieczór piosenki poetyckiej i autorskiej „Z deszczu słów kałuże dźwięków”, w trakcie którego będzie można posłuchać Barbary Beuth oraz zespołów „Albo i Nie” i „Czarny Nosal”. Spotkanie zakończy wspólne śpiewanie przy świecach.
Wtorkowy wieczór w Xaverianum rozpocznie Eucharystia, po której odbędzie się doroczny „bal pierwszaka”. Gwiazdą środowego wieczoru kabaretowego będzie mim Ireneusz Krosny, a w czwartek, w ramach Festiwalu Piosenki „Nocne Śpiewanie”, studenci staną do rywalizacji wokalnej o atrakcyjne nagrody. W piątek, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego zaprezentowany zostanie obraz Oliviera Nakache’a „Nietykalni”, a w sobotę rozpoczną się dwudniowe warsztaty gospel, które poprowadzi Gabriela Gąsior. Warsztaty zakończy koncert uczestników w niedzielny wieczór.
Punktem kulminacyjnym XIX Dni Xaverianum będzie Wielka Gala „Żar Serca”, w trakcie której po raz 15. wręczone zostaną statuetki osobom szczególnie zaangażowanym w pomoc innym. Nagroda co roku przyznawana jest w trzech kategoriach: student, pracownik akademicki i osoba spoza środowiska akademickiego. Galę uświetni koncert Mai Sikorowskiej i zespołu Kroke.
Przez całe Dni Xaverianum trwać będzie także nowenna do św. Franciszka Ksawerego, który jest patronem ośrodka. Jak mówi jego dyrektor o. Marcin Pietrasina ideą tych dni jest przede wszystkim uczczenie i przybliżenie postaci św. Franciszka. – Jest on przykładem człowieka o wielkim sercu i o wielkiej pasji, który poświęcając swe życie na służbę drugiemu człowiekowi nie bał się postawić wszystkiego na jedną kartę – mówi o. Pietrasina i zaznacza, że przez pryzmat św. Franciszka możemy poszerzać horyzonty swojego życia i nie ograniczać go egoistycznie jedynie do najbliższego otoczenia. – Życie można przeżyć dla drugiego człowieka. To daje dużą radość, pokój i pozwala poczuć spełnienie – podkreśla dyrektor ośrodka i dodaje, że właśnie takie postawy są promowane przez kapitułę przyznającą nagrodę „Żar Serca”.
Dni Xaverianum to także zwieńczenie całorocznej pracy i zaprezentowanie dorobku działającego przy ośrodku duszpasterstwa akademickiego. Jak podkreślają sami studenci, jest to miejsce, w którym mogą odkrywać i rozwijać swoje talenty. Przy ośrodku działają różne zespoły muzyczne, grupy teatralne, a także kilka form wolontariatu. Studenci mogą tu szlifować języki obce, a także odkrywać w sobie lidera angażując się w bieżące inicjatywy duszpasterstwa. Ponadto ośrodek posiada szeroką ofertę formacyjną dla młodzieży akademickiej. Każdego tygodnia odbywają się studenckie Msze św. i czuwania modlitewne przed Najświętszym Sakramentem. Działa też grupa różańcowa oraz grupa Taize.
Systematycznie odbywają się także spotkania mężczyzn w ramach tzw. „Kompanii Braci”, jak i „Babskie wieczory” skierowane do pań. Ośrodek Xaverianum regularnie organizuje również konferencje tematyczne z udziałem cenionych w Polsce specjalistów z danej dziedziny.
Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum w Opolu powstał na początku lat 90., jako kontynuacja duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ojca Józefa Czaplaka i jego poprzedników. Patronem jest św. Franciszek Ksawery, przyjaciel św. Ignacego Loyoli i wielki misjonarz Dalekiego Wschodu. Ideą działalności ośrodka jest promocja duchowości otwartej, która szuka Boga nie tylko w kościele, ale także w otaczającej nas rzeczywistości, kulturze, ludzkim doświadczeniu, wspólnocie i zabawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.