Drukuj Powrót do artykułu

Opole: spektakl na rzecz renowacji katedry

14 maja 2018 | 13:58 | hh | Opole Ⓒ Ⓟ

Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej „Crux” oraz Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej serdecznie zapraszają na spektakl Teatru „Nie Teraz” pt. „Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca” 27 maja o godz. 19.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Dochód z biletów wstępu zostanie przekazany na remont miejscowej katedry.

Sztuka opowiada o religijno-kulturowym konflikcie, jaki ma miejsce we współczesnej Europie. Oś dramatyczna spektaklu oparta jest na losach grupy ludzi prześladowanych za wiarę, którzy żyją w zamkniętym mieście, gdzie panuje śmiertelna zaraza roznoszona przez szczury. Wszyscy czekają na śmierć. Którejś nocy jeden z nich ma wizję piekła. Wtedy wszystko się zmienia tak dalece, że prześladowcy postanawiają wyprowadzić tego człowieka poza strefę śmierci. Tak zło staje się zaczątkiem dobra.

Scenarzystą i reżyserem spektaklu jest Tomasz Żak. W swej fabule sztuka nawiązuje z jednej strony do 100. rocznicy objawień w Fatimie i 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana, a z drugiej do 300. rocznicy powstania masonerii i 100. rocznicy rewolucji bolszewickiej w Rosji. Nie bez znaczenia jest także 500. rocznica rewolucji luterańskiej.

“Jesteśmy więc w samym centrum odwiecznego konfliktu profanum i sacrum, odwiecznej wojny szatana z Bogiem. Natomiast samo przesłanie fatimskie jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualne, niż wiek temu, a obraz piekła, jaki Matka Boża ukazała trójce pastuszków, zdaje się być realizowany dzisiaj w tzw. realu” – opowiadają twórcy.

Bilety w cenie 20, 25, 30 zł można nabyć w kancelarii parafii katedralnej w Opolu, a od 7 maja także na Wydziale Teologicznym UO. Dochód zostanie przekazany na pokrycie kosztów remontu opolskiej katedry.

Spektakl w Opolu odbędzie się pod patronatem honorowym biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Krajową premierę sztuki objął patronatem honorowym metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wsparcie okazało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o spektaklu na http://www.nieteraz.pl/realizacje-page/koniec-swiata/

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.