Opublikowano dzieje duszpasterstwa rodzin w diecezjach sandomierskiej i radomskiej
13 stycznia 2011 | 16:34 | rm Ⓒ Ⓟ
Publikacja licząca ponad 400 stron dokumentuje i ilustruje dzieje duszpasterstwa rodzin w diecezjach: sandomierskiej i radomskiej w latach 1956-2009. Książka pt. „Potem im błogosławił…” ukazała się nakładem Diecezjalnego Wydawnictwa w Sandomierzu.
Autorką opracowania jest Zofia Munnich, która zdecydowała się spisywać wydarzenia w formie manuskryptu. W początkowej części opracowania zastosowała zapis wzorowany na wypowiedziach stylistyki staropolskiej. Podobny styl można spotkać w „Kronice” Galla Anonima oraz u Wincentego Kadłubka, czy też w osiemnastowiecznych wydaniach Biblii.
Zofia Munnich przypomina, że utworzenie duszpasterstwa rodzin było m.in. odpowiedzią na działania państwa względem rodzin, kiedy to w roku 1956 Parlament Polski przyjął ustawę o przerywaniu ciąży. Przypomniała, że pierwszą osobą, która tworzyła struktury duszpasterstwa rodzin w diecezji sandomierskiej był sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. W tym czasie odbywały się w dekanatach spotkania poświęcone rodzinom. Pierwsze osoby, które angażowały się w tę działalność były inwigilowane, przesłuchiwane i karane finansowo przez różne instytucje państwowe. Ponadto w latach 60. ubiegłego wieku, bp Gołębiowski powołał pierwszych duszpasterzy rodzin.
Z publikacji możemy się dowiedzieć, że "sprawa rozpoznawania płodności i temat naturalnych metod, stanowiło dla księży novum, często budziła nieufność i zakłopotanie". W swoich wspomnieniach jeden z pierwszych duszpasterzy rodzin ks. Stefan Szary pisał, że wiedza części duchownych w dziedzinie etycznej regulacji poczęć była znikoma. – Niektórzy nawet współżycie małżeńskie w dniach niepłodnych uważali za grzeszne – wspominał ks. Szary.
Diecezjalni duszpasterze rodzin: ks. Sławomir Adamczyk z Radomia i ks. Czesław Murawski podkreślają, że książka jest hołdem i dziękczynieniem wielkiej rzeszy doradczyń i doradców rodzinnych oraz ich rodzin zaangażowanych w tę formę apostolstwa.
W latach 1956-2009 w diecezjach: sandomierskiej i radomskiej w działalność na rzecz rodzin zaangażowanych było 600 osób. Obecnie w diecezji sandomierskiej istnieje 24 poradni rodzinnych i 29 w diecezji radomskiej (stan na 2009 rok).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.