Opuszczona fabryka w Chinach staje się kościołem
07 kwietnia 2019 | 04:00 | pb (KAI/vaticaninsider) / pw | Shizhuang Ⓒ Ⓟ
Opuszczona fabryka w chińskiej miejscowości Shizhuang w diecezji Baoding staje się tymczasowym kościołem. Przy dostosowaniu budynku do potrzeb sakralnych pracują katolicy zarówno ze wspólnoty oficjalnej, uznawanej przez władze, jak i ze wspólnoty nieoficjalnej. Wspólne działanie ma przypieczętować pojednanie między nimi, jakie dokonało się w marcu br.
Mszę dla obu wspólnot odprawił w niedzielę 3 marca ordynariusz diecezji bp Francesco An Shuxin, wcielając w życie zachętę papieża Franciszka do wzajemnego przebaczenia obu grup wiernych w Chinach.
W Shizhuang mieszka 2 tys. ludzi, wśród których 80 proc. stanowią katolicy. Do niedawna księża nie mający uznania władz odprawiali dla swoich wiernych Msze w prywatnych domach. Podczas Mszy pojednania okazało się, że kościół używany przez katolików oficjalnych jest zbyt mały, by pomieścić wiernych obu dotychczasowych wspólnot, którzy gromadzą się teraz razem na wspólnej Eucharystii.
Znamy laureatów Nagrody Feniks 2019
W tej sytuacji katolicy postanowili rozpocząć zbieranie funduszy na budowę nowego, większego kościoła, a dopóki on nie powstanie – zaadaptować na potrzeby liturgii budynek dawnej fabryki, opuszczony 30 lat temu. Uzyskali na to zgodę miejscowych władz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.