Oratorium „Radość Miłosierdzia” w 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża
17 października 2021 | 12:43 | rk | Roczyny Ⓒ Ⓟ
W obecności wybitnego kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza w kościele św. Urbana w Roczynach odbyło się 16 października br. wykonanie oratorium „Radość Miłosierdzia”. Utwór skomponowany na orkiestrę, chór i solistów do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego wykonało ponad stu artystów pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.
Kompozycja rozbrzmiała w beskidzkiej świątyni w 43. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i w 1. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na patrona Małopolski. Jednocześnie koncert był połączony z inauguracją funkcjonowania w kościele organów przekazanych w darze z miasta holenderskiego Landgraaf. Wśród publiczności nie zabrakło także niderlandzkich gości, a słowa powitania wypowiedział m.in. jeden z inicjatorów całego przedsięwzięcia – proboszcz roczyńskiej parafii ks. Ryszard Matuszek. Kapłan podziękował wszystkim za trud włożony w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia.
Osoby, które nie zmieściły się w kościele, mogły śledzić koncert na telebimach ustawionych w dolnej świątyni i na zewnątrz.
Była to swoista prapremiera utworu, który na potrzeby aktualnego wystawienia został ponownie opracowany. Wśród wykonawców wystąpili: Ingrida Gápová – sopran, Andrzej Lampert – tenor, Michał Sławecki – kontratenor, Orkiestra Symfoniczna „Passionart”, chór Górecki Chamber Choir, przygotowany przez – Janusza Wierzgacza.
Nowe organy zaprezentował i na instrumencie improwizował – Marek Pawełek.
Teksty utworu stworzone przez poetę Leszka Aleksandra Moczulskiego powstały w wyniku inspiracji autora lekturą drugiej encykliki Jana Pawła II „Bóg bogaty w miłosierdzie” – opublikowanej w 1980 r., i „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej.
Prawykonanie koncertu odbyło się 16 października 2008 r. w Farze Poznańskiej – w 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.