Ordery w Święto Niepodległości dla ludzi Kościoła
13 listopada 2023 | 16:50 | jp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada wręczył w Belwederze ordery państwowe nadane osobom zasłużonym dla państwa i narodu, w tym kilku osobom duchownym i świeckim czynnym także na polu kościelnym.
Order Orła Białego otrzymał:
Jerzy Kalina – rzeźbiarz i scenograf, autor dzieł o inspiracji chrześcijańskiej i wolnościowej, przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki, m.in. autor projektu jego grobowca przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, pomnika krzyża – w miejscu morderstwa – na tamie wiślanej koło Włocławka, ołtarzy polowych podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 i 1991 oraz projektu kaplicy prezydenckiej w Belwederze.
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymał:
O. Gabriel Jan Bartoszewski, kapucyn – postulator, wicepostulator i promotor sprawiedliwości w wielu procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, m.in. o. Honorata Kuźmińskiego, m. Marceli Darowskiej i prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego; autor licznych publikacji popularyzujących polskich świętych i błogosławionych w kraju i na świecie; wybitny znawca prawa kanonicznego; długoletni referent w Sekretariacie Prymasa Polski i Nuncjaturze Apostolskiej, były warszawski prowincjał kapucynów; odznaczony Złotym Medalem Prymasa Polski Ecclesiae Populoque servitium praestanti (Za zasługi dla Kościoła i Narodu).
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali:
Bp Jan Kopiec – biskup senior diecezji gliwickiej; zasłużony dla integracji społecznej Śląska Opolskiego i kultywowania tradycji śląskich; długoletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Episkopatem Niemiec; emerytowany profesor Uniwersytetu Opolskiego, wybitny historyk Kościoła, znawca stosunków polsko-watykańskich, edytor akt nuncjuszy apostolskich w XVIII w., przewodniczący Rady Programowej edycji dzienników Pro memoria kard. Stefana Wyszyńskiego; doktor honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
Jerzy Pietrzak – działacz na rzecz przemian demokratycznych w Polsce; członek Prymasowskiej Rady Społecznej 1981-1983, inicjator w stanie wojennym odbudowy pomnika kard. Ledóchowskiego i założyciel Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Ostrowie Wielkopolskim – pierwszego w Wielkopolsce w 1989 r. , senator RP I kadencji, współautor senackiego projektu nowej Konstytucji RP; inicjator przywrócenia Święta Narodowego 3 Maja i odnowienia przez Senat ślubu Sejmu Czteroletniego o budowie Świątyni Opatrzności; autor statutu Akcji Katolickiej w Polsce; emerytowany profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk parlamentaryzmu polskiego i historii najnowszej Kościoła; odznaczony Złotym Medalem Prymasa Polski Ecclesiae Populoque servitium praestanti.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał:
Ks. Józef Niźnik – proboszcz parafii i kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie k. Sanoka w archidiecezji przemyskiej, kanonik kolegiacki brzozowski, wielki krzewiciel, (rekolekcjonista i autor publikacji) kultu św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i polskiej niepodległości (św. Andrzej Bobola urodzony w Strachocinie w 1591 r., jezuita zamęczony w 1657 r., ukazał się w Wilnie w 1809 r. o. Alojzemu Korzeniowskiemu, dominikaninowi, i przepowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po latach zaboru).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.