Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: Kiedy zacznie obowiązywać?
27 października 2020 | 19:28 | GPC | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno zacząć obowiązywać wraz z jego ogłoszeniem. Są jednak prawnicy, którzy twierdzą, że z uwagi na charakter całości, która dotyczyła pewnej normy prawnej, wyrok obowiązuje już w tej chwili – powiedział Gazecie Polskiej Codziennie doktor nauk prawnych i wiceprezes stowarzyszenia Ordo Iuris Tymoteusz Zych.
GPC: Obecnie mamy chaos informacyjny w związku z piątkowym orzeczeniem TK. Protestujący twierdzą, że ten wprowadził całkowity zakaz mordowania nienarodzonych dzieci. Jak jest naprawdę?
– Oczywiście jest to nieprawda, TK nie wprowadził całkowitego zakazu aborcji. Stwierdził, że tzw. przesłanka eugeniczna do aborcji jest niezgodna z konstytucją. Nadal nie ma w naszym kraju – i nigdy nie było – ograniczeń w zakresie ochrony zdrowia i życia matki. Kobiety w ciąży są w takim samym stopniu chronione jak wcześniej. Również wtedy, gdy ochrona ich życia może skutkować śmiercią nienarodzonego dziecka. Jest to jeden z dwóch przypadków, w których nadal można przeprowadzić aborcję. Chociaż nie nazywałbym tego aborcją, ponieważ mamy tu do czynienia z ratowaniem życia matki i niepożądaną śmiercią dziecka. Drugim przypadkiem, w którym można przeprowadzić aborcję, jest ciąża w wyniku czynu zabronionego. Wyrok TK sprawił jedynie, że nie będzie można zabić nienarodzonych dzieci ze stwierdzeniem lub podejrzeniem choroby albo ich upośledzenia. Dzięki temu uratowane zostaną dzieci z zespołem Downa, Turnera i innymi jednostkami chorobowymi.
GPC: Czy można więc mówić o jakimkolwiek złamaniu albo naruszeniu praw kobiet?
– Nie, jest to całkowite nieporozumienie. W prawie międzynarodowym i prawie polskim nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak prawo do aborcji. Jest prawo do życia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wychowanie dziecka niepełnosprawnego może być większym lub mniejszym obciążeniem, chociażby w zakresie materialnym. Warto więc przypomnieć, że w polskim systemie prawa wychowanie urodzonego dziecka nie jest obowiązkiem. Matki bezpośrednio po urodzeniu mogą oddać dziecko specjalnym instytucjom, które się nim zajmą.
GPC: Kiedy zacznie obowiązywać wyrok Trybunału?
– Powinien zacząć obowiązywać wraz z jego ogłoszeniem. Są jednak prawnicy, którzy twierdzą, że z uwagi na charakter całości, która dotyczyła pewnej normy prawnej, wyrok obowiązuje już w tej chwili.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.