Ordynariat Polowy – nowe wskazania duszpasterskie na czas pandemii
20 kwietnia 2020 | 14:49 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W związku z wchodzącym od 20 kwietnia pierwszym etapem łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią i rozporządzeniami władz państwowych dotyczącymi m.in. liczby osób uczestniczących w liturgii biskup polowy Józef Guzdek wydał nowe wskazania duszpasterskie i prawne w Ordynariacie Polowym. Dokument ze wskazaniami biskupa polowego został rozesłany do kapelanów Ordynariatu Polowego oraz zamieszczony na stronie internetowej Ordynariatu Polowego.
Ordynariusz wojskowy przypomniał, że od 20 kwietnia możliwy jest liczniejszy udział wiernych w Mszach św. i nabożeństwach sprawowanych w budynkach sakralnych z uwzględnieniem zasady: 1 osoba na powierzchni 15 metrów kwadratowych. Jednocześnie polecił, aby w miejscu widocznym (w gablotach parafialnych, na drzwiach, stronie internetowej) podać do wiadomości wiernych informację ilu wiernych może jednocześnie przebywać w kościele. Biskup podkreślił, że w pogrzebie może uczestniczyć do 50 wiernych oraz osoby sprawujące kult i dokonujące pochówku.
Biskup polowy przypomniał, że zgodnie z przepisami państwowymi, wierni uczestniczący w liturgii mają obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. Zwrócił uwagę, że dotyczy to również osób usługujących przy ołtarzu. Z tego obowiązku zwolniony jest duchowny sprawujący obrzędy religijne oraz osoby wykonujące czynności zawodowe (organista, kościelny), o ile nie mają kontaktu z wiernymi. Ordynariusz wojskowy podkreślił we wskazaniach, że do odwołania obowiązuje zakaz organizowania w ramach parafii spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju.
Bp Guzdek podkreślił, że sakrament Chrztu świętego może zostać udzielony na wyraźną prośbę rodziców, z zachowaniem wszelkich przepisów sanitarnych, poza Mszą św. i pojedynczo. Przypomniał też o udzielonej dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., zachęcając jednocześnie do korzystania z niej i wspólnej modlitwy za pośrednictwem środków masowego przekazu, a także do praktykowania Komunii duchowej.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że sakrament pokuty należy sprawować z zachowaniem postanowień zawartych w dekrecie z dnia 21 marca 2020 roku, dotyczących osobnego miejsca poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniej odległości. Polecił kapelanom i penitentom, w czasie sprawowania sakramentu pokuty, stosowanie maseczek ochronnych na twarz.
W związku z pandemią, do odwołania zostało odłożone udzielanie sakramentu bierzmowania. Zgodnie ze wskazaniami z dnia 26 marca br., decyzję o ewentualnym przełożeniu terminu Pierwszej Komunii Świętej dzieci należy podjąć roztropnie, po konsultacjach z rodzicami. Jak podkreślił bp Guzdek, gdy przemawiają za tym racje duszpasterskie, można udzielać Pierwszej Komunii Świętej pojedynczym dzieciom, z udziałem najbliższej rodziny, z przestrzeganiem przepisów państwowych i sanitarnych.
Ordynariusz wojskowy zalecił, aby w miarę możliwości kościoły i kaplice wojskowe były w ciągu dnia otwarte dla wiernych. Przypomniał też o udzieleniu przez Stolicę Apostolską specjalnych odpustów na czas pandemii, zarówno wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, jak i pracownikom służby zdrowia, członkom ich rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze opiekują się nimi oraz tym, którzy poprzez modlitwę wspierają chorych i walczących z epidemią. Do uzyskania odpustu, po spełnieniu pozostałych warunków, wystarczy pragnienie spowiedzi sakramentalnej i duchowa Komunia święta.
Dokument ze wskazaniami biskupa polowego został rozesłany do kapelanów Ordynariatu Polowego oraz zamieszczony na stronie internetowej Ordynariatu Polowego (www.ordynariat.pl).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.