Drukuj Powrót do artykułu

Ordynariat Polowy rozpoczyna nowennę w intencji Ojczyzny

07 września 2018 | 12:51 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

W Ordynariacie Polowym w najbliższą niedzielę rozpoczyna się nowenna w intencji Ojczyzny z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowenna będzie duchowym przygotowaniem do obchodów rocznicowych.

– W parafiach wojskowych i Straży Granicznej począwszy od najbliższej niedzieli poprzez kolejne dziewięć niedziel modlić się będziemy w intencji naszego kraju – poinformował ks. płk SG Zbigniew Kępa.

W rozmowie z KAI rzecznik Ordynariatu Polowego podkreślił, że oprócz specjalnie ułożonych modlitw przygotowane zostały propozycje rozważań, koncentrujących się wokół wolności osobistej każdego człowieka. – Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją, aby poza aspektem upamiętniającym i wspomnieniowym, spróbować podjąć trud osobistego wyzwolenia się z grzechów, nałogów, spróbować otworzyć się na bliźnich, a także nauczyć się szanować wspólnotę, do której wszyscy należymy – powiedział.

Wierni, poza modlitwą w intencji Ojczyzny, będą modlić się także za poległych, pomordowanych i zmarłych w obronie naszego kraju. Jak zapowiedział ks. Kępa, niedzielne Msze św. w kościołach wojskowych będą kończyć się modlitwą za Ojczyznę, której autorstwo przypisywane jest ks. Piotrowi Skardze.

Nowenna jest modlitwą błagalną zanoszoną do Boga lub świętych przez kolejne dni, tygodnie, a nawet lata (np. nowenna z okazji tysiąclecia chrztu Polski w latach 1957–66). Ten rodzaj modlitwy rozpowszechnił się w XVII w. Nowenny nawiązują do modlitewnego czuwania apostołów oczekujących na zesłanie Ducha Świętego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.