Organizatorzy festiwalu muzyki organowej i kameralnej w Wolsztynie nagrodzeni przez abp. Gądeckiego
29 czerwca 2013 | 19:19 | msz Ⓒ Ⓟ
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie otrzymali 29 czerwca nagrodę za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej od abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański wręczył wyróżnienie na ręce prof. Sławomira Kamińskiego, dyrektora artystycznego festiwalu. Uroczystość odbyła się 29 czerwca w rezydencji arcybiskupa poznańskiego.
– W uroczystość św. Piotra i Pawła, patronów katedry i naszego miasta, wręczana jest nagroda arcybiskupa poznańskiego – powiedział bp Grzegorz Balcerek. Przewodniczący Rady ds. Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych Archidiecezji Poznańskiej zaznaczył, że otrzymują ją ci, którzy w szczególny sposób wnoszą zasługi w promowanie i krzewienie kultury chrześcijańskiej.
W uroczystości w rezydencji arcybiskupa poznańskiego wzięli udział arcybiskup Jean-Claude Périsset, nuncjusz apostolski w Niemczech, bp Zdzisław Fortuniak i bp Grzegorz Balcerek- biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej, członkowie Rady Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych oraz zaproszeni goście, wśród nich proboszczowie wolsztyńscy ks. Sławomir Majchrzak i ks. Piotr Markiewicz, a także burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogoziński.
W laudacji prof. Krystyna Domańska-Maćkowiak z Akademii Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego w Poznaniu przypomniała, że międzynarodowy festiwal muzyki w kościele pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Wolsztynie organizowany jest od 3 sierpnia 1996 roku. Dwa lata wcześniej, z inspiracji Sławomira Kamińskiego, zapoczątkowane zostały Wolsztyńskie Koncerty Organowo-Kameralne. – Kiedy w 1993 roku do Wolsztyna przyjechał, wówczas jeszcze adiunkt, Sławomir Kamiński ze swoimi uczniami i zobaczył w kościele pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa XIX-wieczne, 23-głosowe organy z 1832 roku znanej firmy niemieckiej Ludwiga Hartinga, zachwycił się ich brzmieniem w doskonałej akustyce wnętrza – zauważyła prof. Domańska-Maćkowiak. Podkreśliła, że główną ideą festiwalu jest „chęć prezentowania wartościowej muzyki organowej i kameralnej w formie letnich koncertów, pomyślanych, jako coroczna impreza cykliczna składająca się z pięciu koncertów we wszystkie niedziele sierpnia”. Program koncertów jest zróżnicowany – obejmuje muzykę baroku, klasycyzmu i romantyzmu, a także formy kameralne, chóralne i instrumentalne od średniowiecza po muzykę najnowszą.
Prof. Domańska-Maćkowiak zaznaczyła, że w Wolsztynie występowali artyści gry organowej nie tylko z Polski, ale m.in. z Włoch, Francji, Austrii, Szkocji, USA i Japonii. W wolsztyński projekt kultury chrześcijańskiej zaangażowanych jest wiele osób i instytucji, m.in. proboszczowie wolsztyńscy ks. kan. Piotr Markiewicz, ks. Grzegorz Czubak, ks. kan. Stanisław Majchrzak, dr inż. nauk technicznych Maria Markiewicz-Wrzeciono, dr inż. elektronik Piotr Wrzeciono, dr n.med. Barbara Wrzeciono oraz burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogoziński i Wolsztyński Dom Kultury.
Abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, jak ważne jest wskazywanie postaci i inicjatyw w życiu naukowym i kulturalnym w archidiecezji. – Chodzi o umocnienie wartościowych przedsięwzięć i docenienie często bezinteresownej pracy godnych szacunku osób – podkreślił metropolita poznański. Pogratulował prof. Kamińskiemu pracowitości i wysiłku, który wkłada w organizowanie festiwalu.
Laureat w imieniu swoim i osób związanych z organizacją festiwalu podziękował za przyznanie zaszczytnej nagrody. – W tym roku odbędzie się osiemnasta edycja festiwalu. Osiemnaście lat to pełnoletność, w tym wieku zdaje się maturę – zauważył prof. Kamiński. Zwrócił uwagę, że „dojrzałość festiwalu była budowana przez wszystkie lata poprzez mądrość i podmiotowość wszystkich osób i ich działań, bowiem każdy członek wspólnoty jest równorzędnym ogniwem wielkiego łańcucha, gdyż bez jego wysiłku i pracy nie można zbudować pełnej całości”. Dodał, że piękno muzyki klasycznej, „piękno muzyki religijnej jest dla nas wszystkich celem i inspiracją, a radość słuchaczy bezcenną nagrodą za nasze wysiłki”.
Laureat otrzymał medal z brązu. Na awersie wyryto sylwetki oraz łacińskie imiona świętych Piotra i Pawła, a na rewersie – herb abp. Gądeckiego z jego imieniem, nazwiskiem i tytułem piastowanej godności.
Nagroda za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej wręczana jest rokrocznie w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami miasta i miejscowej katedry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.