Organizatorzy kampanii promującej transplantacje zostaną odznaczeni przez Prezydenta RP
11 grudnia 2013 | 10:15 | kkus/lk Ⓒ Ⓟ
Trzy Brązowe Krzyże Zasługi przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odbiorą 11 grudnia podczas gali "Poznański Wolontariusz Roku 2013" twórcy i organizatorzy kampanii społecznej "Drugie życie", promującej ideę transplantologii.
Odznaczenia otrzymają dr Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska, inicjatorka i pomysłodawczyni kampanii „Drugie życie”, a także Renata Maternik i Karol Prętnicki – wolontariusze i eksperci akcji żyjący z przeszczepionym sercem.
Prezydent Komorowski uhonorował związanych z kampanią „Drugie życie” za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, za propagowanie idei wolontariatu i promowanie idei transplantologii. Krzyże wręczy odznaczonym wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia podczas Gali Wolontariatu, która odbędzie się dziś wieczorem w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
„To niespodziewana i wzruszająca nagroda za prawie 20 lat pracy z pacjentami leczonymi w naszych stacjach dializ i sześć lat zaangażowania w samą kampanię ‘Drugie życie’”- uważa dr Teresa Dryl-Rydzyńska.
Idea i organizacja kampanii promującej ideę przeszczepiania to jej osobista inicjatywa, ale – jak przyznała – przyjmuje odznaczenie również w imieniu tysięcy uczniów, dziesiątków lekarzy, wolontariuszy po i przed przeszczepem, oraz wszystkich osób zaangażowanych w akcję w całej Polsce. „Robiliśmy to z potrzeby serca, po cichu i po poznańsku, ze zwykłej ludzkiej powinności, nie dla rozgłosu, po to by pomóc chorym zyskać drugie życie. Tym bardziej jestem poruszona, że Prezydent RP docenił nasze starania” – dodaje Teresa Dryl-Rydzyńska.
Renata Maternik wspiera kampanię „Drugie życie” jako wolontariusz od samego początku kampanii, od 2009 r. Jest 8 lat po przeszczepie serca, żyje aktywnie, pracuje zawodowo, odwiedziła w ramach akcji około 70 szkół. Bez oporów i z ogromna szczerością opowiada młodym ludziom o swoim doświadczeniu; o tym jak wygląda życie przed przeszczepem; co czuje człowiek, gdy pojawia się nadzieja na nowe życie oraz życiu po transplantacji. „Trudno mi wyrazić słowami co czuję, swoją działalnością w kampanii spłacam dług życia, a tu jeszcze takie wyróżnienie. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli mi jeszcze wielu uczniom opowiedzieć swoją historię” – mówi Renata Maternik.
„My, ludzie po przeszczepach, jesteśmy żywą promocją transplantacji” – dodaje Karol Prętnicki, inny wolontariusz, który żyje z przeszczepionym sercem już 13. rok. Wierzy, że dzięki temu, że osobiście spotyka się z uczniami, transplantologia ma ludzką twarz, a w domach chętniej rozmawia się choćby o oświadczeniu woli. Po przeszczepie wrócił do pracy, ale chętnie odwiedza szkoły, kiedy tylko jest to możliwe.
Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” została przeprowadzona w roku szkolnym 2008/2009 w Poznaniu. Organizatorem akcji w całej Polsce jest Fresenius Medical Care Polska, firma prowadząca największą w kraju sieć stacji dializ. Podczas kampanii reprezentanci zakwalifikowanych szkół ponadgimnazjalnych biorą udział w szkoleniach dotyczących przeszczepów. Później wspólnie z koordynatorami akcji, wyposażeni w materiały (np. plakaty, oświadczenia woli, filmy, prezentacje) podejmują konkretne działania w swoich środowiskach. Organizują spotkania, zawody sportowe, wystawiają przedstawienia, kręcą filmy, teledyski, wychodzą na posiedzenia rad gmin, powiatów, festyny, by rozmawiać i kolportować materiały.
Trzy najciekawsze kampanie szkolne w każdym województwie są nagradzane kwotą 1000 zł. Uczniowie mogą przekazać pieniądze wybranym przez siebie organizacjom albo osobom potrzebującym. Do dziś, we wszystkich województwach, gdzie była organizowana akcja (kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie), wzięło w niej udział ok. 150 tys. uczniów z blisko 430 szkół.
W każdym miejscu kampanii patronują przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Kościoła oraz lokalne media. Od 2010 r. kampania w niektórych województwach jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji”, ogólnopolskiego rządowego programu rozwoju przeszczepiania narządów. W 2011 roku kampanię objęło ogólnopolskim patronatem Ministerstwo Zdrowia, a w 2012 Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W tegorocznej edycji kampanię „Drugie życie” objęli honorowym patronatem: prof. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.