Orioniści z Wołomina budują hospicjum dla dzieci
20 czerwca 2021 | 13:58 | raw | Wołomin Ⓒ Ⓟ
Rozpoczynana się budowa hospicjum dla dzieci. W ciągu 26 lat działalności z pomocy Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie skorzystało kilkanaście tysięcy osób. – Przed placówką stoi ogromne zadanie. Chcemy stworzyć miejsce, w którym chore dzieci będą miały możliwość bycia z rodziną przez cały czas – zaznacza ks. dr Dariusz Czupryński FDP, dyrektor – Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie.
Budowany właśnie kompleks będzie składał się nie tylko z hospicjum stacjonarnego dla dzieci, ale też będzie hospicjum perinatalnym, w którym rodzice spodziewający się narodzenia dziecka z wadami, które często prowadzą do śmierci, znajdą wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe podczas ciąży, porodu i w czasie po nim. Będą tam także znajdowały się poradnie: pediatryczna, onkologiczna, leczenia bólu, rehabilitacyjna z usługami rehabilitacyjnymi oraz ośrodek dziennego pobytu. Koszt budowy szacowany jest na 45 milionów złotych.
– Hospicjum w Wołominie jest placówką z wieloletnim doświadczeniem. Rozpoczęło swoją posługę w 1995 r. i służy nieuleczalnie chorym w terminalnej, czyli ostatniej fazie choroby nowotworowej. Przyjmujemy pacjentów bez względu na ich status społeczny czy wyznanie. Każdy pacjent jest dla nas niepowtarzalną historią. To przeświadczenie, obok wiedzy medycznej, pielęgniarskiej, psychologicznej, duchowej daje nam możliwość szukania najlepszych rozwiązań dla chorego i jego bliskich. Wiemy, że tylko właściwe określenie indywidualnych potrzeb jest szansą na ich zaspokojenie – podkreśla ks. dr. Czupryński FDP.
Hospicjum spełnia wszystkie wymogi medycyny paliatywnej, będąc jednocześnie domem ze stałą opieką lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, psychologów, fizjoterapeuty, pracownika socjalnego, duchownych i wolontariuszy. – Wolontariusze hospicyjni to niezwykle barwna grupa ludzi. Znajdują się w niej osoby o rozmaitych osobowościach, talentach, zawodach, doświadczeniach. Spotkamy w niej uczniów, który dopiero wchodzą w życie społeczne, jak i seniorów, mających na emeryturze więcej wolnego czasu. Są też pełne entuzjazmu osoby aktywne zawodowo, które po pracy znajdują czas, by pomóc w hospicjum. Łączy ich wszystkich jedna cecha, lubią pomagać. Najważniejszym zadaniem wolontariusza w hospicjum jest towarzyszenie choremu. Towarzyszenie, które oznacza pomoc w pielęgnacji, spożywaniu posiłków, poruszaniu się, spędzaniu czasu wolnego, ale też rozmowę, wspólne milczenie, modlitwę, trzymanie za rękę – dodaje ks. dyrektor.
W hospicjum wolontariusze pomagają też w pracach porządkowych, czy w przygotowaniu i realizacji uroczystości okolicznościowych dla chorych. Posługa traktowana jest jako przywilej towarzyszenia choremu i jego rodzinie w trudnym procesie mierzenia się z cierpieniem, umieraniem, śmiercią i żałobą.
– Otaczamy opieką osierocone dzieci, dla których śmierć rodzica jest traumatycznym doświadczeniem. Staramy się spełniać ich marzenia – zaznacza ks. dr Dariusz Czupryński FDP.
Koniec budowy hospicjum dla dzieci planowany jest na koniec 2023 r. Wyposażenie budynku ma nastąpić w 2024 r. Jeśli nie będzie przeszkód, hospicjum ma szansę na rozpoczęcie działalności pod koniec 2024 r. lub na początku 2025 r.
Wszyscy, którzy chcieliby pomóc w budowie Hospicjum mogą to uczynić wpłacając na konto: Pekao S.A. o/Wołomin Nr konta: 60 1240 6335 1111 0011 0546 8605 z dopiskiem: Darowizna na ochronę i promocję zdrowia – budowa Hospicjum dla Dzieci w Wołominie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.