Orszak Trzech Króli ruszył po raz drugi w Śremie
06 stycznia 2013 | 21:46 | bt Ⓒ Ⓟ
Po raz drugi ulicami Śremu przeszedł dzisiejszego popołudnia Orszak Trzech Króli, w którym wzięło udział przeszło 2 tys. osób. Inicjatywa ta podjęta przez Katolickie Centrum Edukacji i Kultury im. bł. Jana Pawła II działające w tym mieście, zjednoczyła wielu mieszkańców tego 30-tysięcznego miasta.
Śremski Orszak Trzech Króli wyruszył z Rynku na Starym Mieście, przeszedł przez rzekę Wartę i zakończył się w „Śremskim Betlejem” – żywej szopce, która od lat organizowana jest przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa na Jezioranach.
„Cieszymy się, że mogliśmy już w zeszłym roku dołączyć do tych polskich miast, które tak radośnie świętują uroczystość Objawienia Pańskiego i że w tym roku, pomimo niesprzyjającej pogody, iść znowu wraz z Trzema Królami do Betlejem” – podkreślił w rozmowie z KAI ks. kan. Ryszard Adamczak, proboszcz parafii na Jezioranach.
Orszak, który składał się z trzech barwnych grup młodzieży ze śremskich szkół, prowadziły anioły, a w drodze do Betlejem przeszkadzały im diabły. W „Śremskim Betlejem” Trzej Królowie złożyli dary przed Dzieciątkiem, w którego postać wcielił się 18-miesięczny Piotruś z miejscowej „Świętej Rodziny” Moniki i Kacpra Knyspelów.
Inicjatorem śremskiego Orszaku Trzech Króli był Wojciech Szolek z Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury im. bł. Jana Pawła II w Śremie, które zorganizowało to wydarzenie. „Inspiracją był dla nas Orszak warszawski, a w przygotowanie naszego miejscowego Orszaku zaangażowały się rodziny wszystkich 4 śremskich parafii oraz uczniowie i nauczyciele szkół, m.in. Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Śremie” – wyjaśnił KAI Szolek.
Z kolei zeszłoroczny śremski Orszak Trzech Króli był inspiracją do zorganizowania w tym roku podobnego pochodu w pobliskiej wiejskiej parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie.
Katolickie Centrum Edukacji i Kultury im. bł. Jana Pawła II zostało utworzone przy śremskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w 2010 r. Jak zaznacza jego twórca ks. proboszcz Ryszard Adamczak, „stanowi ono zarówno miejsce spotkań dla śremskiego środowiska katolickiego oraz propagowania myśli i dzieł Jana Pawła II”. Jest też przestrzenią do działalności wychowawczej, społecznej i kulturalnej związanej przede wszystkim z nauką Kościoła i nauczaniem Ojca Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.