Dziś ulicami Polski przejdą Orszaki Trzech Króli
06 stycznia 2020 | 04:00 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W aż 872 miejscowościach w Polsce i 18 na świecie, od Gdańska po Kibeho w Rwandzie i Santa Clarę na Kubie, przejdą 6 stycznia Orszaki Trzech Króli, największe uliczne jasełka na świecie. Warszawski Orszak poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a dołączy do niego prezydent Andrzej Duda z małżonką. W tym roku uczestnicy radosnego pochodu, śpiewając kolędy, będą dziękować za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, m.in. Cud nad Wisłą, ale też zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
W poniedziałek 6 stycznia, jak co roku, Orszaki wyruszą za Trzema Królami w drogę do Stajenki. Aktorzy orszakowych scen będą mówili słowami polskich kolęd oraz śpiewali. Prowadzeni przez Gwiazdę, dotrą do Nowonarodzonego, aby pokłonić Mu się i wyrazić naszą miłość kolędą.
W wydarzeniu nie zabraknie Prezydenta RP. W tym roku Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dołączą do uczestników Orszaku Trzech Króli mijających Pałac Prezydencki w Warszawie.
Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.„Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu oraz za cuda, które zdarzają się wokół nas i których doświadczamy na co dzień – wyjaśnia Jolanta Stachacz, rzeczniczka prasowa i koordynatorka ogólnopolska Orszaku Trzech Króli. Dziękczynienie będzie też dotyczyć zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Uczestnikom Orszaków rozdawane będą korony i śpiewniki z kolędami. Organizatorzy co roku chcą przypominać polskie kolędy, utwory o bardzo głębokiej treści teologicznej, a jednocześnie o jasnym przekazie – od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił” po współczesne oraz od najbardziej znanych po te nieco zapomniane.
Na czele orszaku warszawskiego, ruszającego o godz. 12.15 z Placu Zamkowego, jako główny pasterz przejdzie jak w poprzednich latach kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą gwieździe w drodze do Betlejem.
Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włączy się także wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych.
Już przed południem na Placu Zamkowym kolędował będzie Chór Ave, mieszany zespół wokalny skupiający amatorów i wykonujący muzykę z różnych epok. O godz. 11.45 start głównych orszaków królewskich poprzedzi orszak rodzinny, złożony z rodzin z dziećmi, prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i eskorcie Rzymian.
Orszak główny poprowadzi Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę w towarzystwie dzieci z przedszkoli i zerówek przebranych za pastuszków. Za nimi podążą metropolita warszawski i osoby niepełnosprawne i wolontariusze ze Wspólnoty „Drabina Jakubowa”.
Główny pochód podzielony będzie na orszaki afrykański, azjatycki i europejski, każdy prowadzony przez swego Króla. Król afrykański Melchior poruszać się będzie na wielbłądzie, król azjatycki Baltazar – na wielkiej łodzi z głową smoka, a król europejski Kacper – na olbrzymiej platformie przekształconej w warownię rzymską.
W drodze do Stajenki pochody miną kilka mansjonów, w tym Dwór Heroda, scenę muzyczną, miejsce walki dobra ze złem oraz bramę anielską przy wejściu na Plac Piłsudskiego. Tam nastąpi pokłon Dzieciątku i złożenie królewskich darów – mirry, kadzidła i złota, pokłon mieszkańców Warszawy oraz błogosławieństwo kard. Nycza. Wszystkim scenom towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.
Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie innych atrakcji. Będzie Jarmark Orszakowy (u 30 wystawców będzie można kupić m.in. zabawki rękodzielnicze, słodycze, naturalne kosmetyki), żywa szopka, punkty informacyjne szkół współorganizujących warszawski Orszak, a nawet foodtrucki.
Chętni będą też mogli dowiedzieć się o pracy polskich misjonarzy na całym świecie i przeczytać gazetkę misyjną. Dostępne będzie stoisko informacyjne dzieła „Ad Gentes” i Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. 6 stycznia przypada bowiem także dzień modlitw w intencji misji i światowy dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
– Cieszymy się, że Orszak jest bardzo misyjny, a sami misjonarze mogą uczestniczyć w rozszerzaniu Orszaków na inne kraje i kontynenty – przyznaje o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
W czasie Orszaków w 56 miejscowościach odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. W ub. roku dzięki tej akcji zebrano 38 tys. zł.
Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli są na tyle atrakcyjne, że każdego roku na orszakowej mapie przybywa ok. 100 nowych miejscowości. Orszak jest popularny również poza granicami Polski. W 2020 r. radosny pochód przejdzie w 18 miejscowościach na różnych kontynentach: Kibeho w Rwandzie, Burhyni w Kongo, Żytomierzu i Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Monachium, Lissieu we Francji, Bukareszcie, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Londynie, Sződliget na Węgrzech, Chicago, Kapszagaj w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusace w Zambii, Santa Clara na Kubie, Yumbe w Ugandzie i Mbaikoro w Czadzie.
Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę.
– Ta idea ogarnęła całą Polskę i rozlewa się na świat. Jest to piękna idea jednoczenia ludzi wychodzących z domów na ulice, aby razem śpiewać kolędy. To daje nadzieję, że w małych grupach społecznych może powstać inicjatywa, która zapali do działania innych. To niebywałe, że w tak krótkim czasie idea, która jednoczy, bo jest apolityczna, dociera do tak dużych mas ludzi – podkreśla Piotr Giertych, pomysłodawca Orszaku Trzech Króli.
Orszak Trzech Króli zaliczany jest obecnie do największych ulicznych jasełek na świecie. W ub. roku wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą.
Orszak Trzech Króli to jednak nie tylko uliczne jasełka, ale także całoroczna, bogata oferta edukacyjna, kulturalna i artystyczna skierowana za pośrednictwem szkół, świetlic, organizacji harcerskich i innych placówek do dzieci i młodzieży na każdym etapie wiekowym i rozwojowym.
Fundacja Orszak Trzech Króli, główny organizator OTK, wspiera szkolne teatry, chóry, kluby odtwórstwa historycznego. Fundacja jest także organizatorem świetnie już rozpoznawalnych, ogólnopolskich konkursów: na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, konkursu plastycznego i fotograficznego.
W 2020 r. Orszakowi towarzyszą konkursy: „Wygraj śpiewniki kolędowe dla swojej parafii”, „Orszak z Gwiazdą”, plastyczny, budowy szopek bożonarodzeniowych, poetycki i kulinarny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.