Orszaki Trzech Króli w diecezji kieleckiej
06 stycznia 2025 | 14:58 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Kłaniajcie się, Królowie!” – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne Orszaki Trzech Króli, które w święto Objawienia Pańskiego, przechodzą ulicami całej Polski. W diecezji kieleckiej mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w tych barwnych i radosnych wydarzeniach, które uświetniły dziś ulice wielu miast.
Centralny przemarsz wyruszył w Kielcach, organizowany od lat z inicjatywy i z udziałem bp. Mariana Florczyka, który dla uczestników sprawował Mszę św. w bazylice kieleckiej. Jak zaznacza ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik kieleckiej Kurii, przemarsz nawiązywał do wydarzeń biblijnych związanych z poszukiwaniem Nowonarodzonego Jezusa przez Mędrców ze wschodu. – 6 stycznia w sposób szczególny modlimy się za tych, którzy nie znają Jezusa i nie poznali jego zbawienia. Orszak jest wydarzeniem religijnym, które wprowadza radosny nastrój dziękczynienia za dar zbawienia i za objawienie się Boga w Osobie Chrystusa – wyjaśnił. W rolę monarchów wcielili się: Tomasz Brożyna – były kolarz, ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej oraz Wojciech Wojtasik – nauczyciel z Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Po raz 8. Orszak Trzech Króli został zorganizowany w Samsonowie. W inicjatywę od lat angażuje się Renata Janik – marszałek województwa świętokrzyskiego. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Samsonowie. W Świętą Rodzinę wcieliło się małżeństwo z Janaszowa, natomiast Monarchami zostali: Wojciech Grad z Nadleśnictwa Zagnańsk, radny powiatu kieleckiego, mieszkaniec gminy – Kamil Piasecki oraz Wojciech Ślefarski, wójt Zagnańska. Pojawił się też anioł dobroci – w tej roli wystąpiła marszałek Renata Janik. Orszak udał się w kierunku ruin huty „Józefa” w Samsonowie. Po drodze odgrywane były sceny teatralne: „Pasterze”, „Gospoda”, „Dwór Heroda” i „Walka dobra ze złem”. Na zakończenie, w ruinach pieca hutniczego, przewidziany jest Pokłon Trzech Króli, następnie wspólne kolędowanie z Karoliną Boruń, ognisko i poczęstunek.
Orszak odbywa się także w Miechowie, gdzie organizatorami wydarzenia są: parafia Grobu Bożego, Urząd Miasta i Gminy, Centrum Kultury i Sportu oraz Akcja Katolicka w Miechowie. Wymarsz rozpoczyna się z trzech lokacji miasta. Przy śpiewie kolęd, w towarzystwie Mędrców i przy akompaniamencie orkiestr, uczestnicy udadzą się na Rynek, aby rozpocząć wspólne kolędowanie przy żywej szopce na dziedzińcu bazyliki miechowskiej. O godzinie 13.00 odbędzie się także Msza św. z udziałem uczestników orszaku.
Podobnie spod Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach wyruszył orszak, który przeszedł ulicami miejscowości. Wydarzenie artystycznie i muzycznie uświetnili artyści z Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach, Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali, Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach, Orkiestry Dętej z Nowin, KGW Kowalanki, KGW Szewczanki, Zespołu Ludowego „Bolechowiczanie”, Studia Piosenki Miniaturka.
Orszak przeszedł także przez Morawicę. Na placu przed Centrum Samorządowym uformował się korowód, który wyruszył do kościoła w Morawicy na Mszę świętą. Po Eucharystii zaplanowano koncert Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał koronę w kolorze swojego orszaku: kolor niebieski to orszak króla Baltazara, kolor czerwony – króla Melchiora, kolor zielony – króla Kacpra.
W Daleszycach wydarzenie rozpoczęło się na Rynku o godz. 11.30, po czym uczestnicy przeszli do kościoła w asyście Orkiestry Dętej. Po Mszy św. zaplanowano koncert kolęd przygotowany przez Orkiestrę Dętą z Daleszyc. O godz. 19.00 z kolei – koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru „Uratowani”, kwartetu smyczkowego „Giocoso”, a także zaprzyjaźnionych artystów.
W Pińczowie parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty tuż po Mszy św. o godz. 10 wyruszył pochód wraz z kapelą Maćka Sobonia. Dla wszystkich zostały przygotowane korony, rozprowadzane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Skowronianki”.
Z kolei sanktuarium mirowskie, prowadzone przez pińczowskich franciszkanów oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprosiło na wspólne kolędowanie i otwarcie roku kulturalnego. Imprezę zaplanowano 6 stycznia, o godz. 18.45.
Karmelita o. Grzegorz Irzyk, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Piotrkowicach i przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego Grzegorz Woźniczko to organizatorzy I Włoszczowickiego Orszaku Trzech Króli. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego we Włoszczowicach, z rozdaniem koron przed kaplicą.
Orszaki Trzech Króli odbywają się także m.in. w: Szańcu, Jędrzejowie, Wodzisławiu, Sędziszowie, Kijach, Starachowicach, Ożarowie, Opatowie, Końskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.