Drukuj Powrót do artykułu

Orszaki Trzech Króli w ponad 20 miejscowościach

06 stycznia 2019 | 20:06 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

W ponad 20 miejscowościach diecezji radomskiej przeszły dzisiaj Orszaki Trzech Króli. Największe wydarzenie miało miejsce w Radomiu. Mszy świętej w kościele farnym przewodniczył i homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. Organizatorem wydarzenia byli Rycerze Kolumba.

– Wpatrujemy się w Mędrców, którzy uczą nas wiary pełnej poszukiwania. Oni znali księgi Starego Testamentu, szukali Chrystusa. Każdemu z nas potrzebna jest taka wiara – rozumna, pełna poszukiwania, gotowa do ofiary i poświęcenia. Dzisiaj także dziękujemy, że każdy z nas ma w swoim życiu gwiazdę, która prowadzi do Jezusa. Najczęściej taką gwiazdą są nasi rodzice, którzy uczyli nas modlitwy, podstawowych prawd wiary, zaprowadzili do świątyni. To naprawdę bardzo ważna gwiazda i niezwykle ważne jest to w naszych czasach, aby ta gwiazda mocno świeciła – mówił w homilii bp Tomasik.

Po Mszy świętej uczestnicy orszaku zgromadzili się w Rynku. Tradycyjnie pochód rozpoczął się od odczytania edyktu Cesarza Augusta. Po drodze kolumna zatrzymywała się przed kościołem ewangelicko-augsburskim, przy klasztorze ojców Bernardynów, u zbiegu z ulicą Witolda, przed kościołem garnizonowym oraz przy parku Kościuszki – naprzeciwko Urzędu Miejskiego.

Ks. Gabriel Marciniak, współorganizator radomskiego orszaku, podkreśla, że w organizację zaangażowało się wiele środowisk. Cieszy się również z obecności całych rodzin. – Jest zimno, ale serca są gorące. Cieszymy się, że mimo mrozu, orszak zgromadził tłumy radomian. To znak świadectwa – mówił ks. Marciniak.

Na koniec radomianie pokłonili się Jezusowi w stajence. Po zakończeniu orszaku bp Tomasik podziękował organizatorom i mieszkańcom za liczne przybycie.

Już po raz szósty odbył się Orszak Trzech Króli w Pionkach. Rycerze Kolumba przygotowali ponad tysiąc koron i śpiewników. W trzech króli tradycyjnie wcielili się członkowie 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. W trakcie orszaku zbierane były pieniądze na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z Pionek i okolic.

Barwne orszaki przeszły też ulicami m.in: Wierzbicy, Zakrzewa, Zwolenia, Kazanowa, Lipska, Kozienic, Szydłowca, Drzewicy, Jasieńca Soleckiego, Ruskiego Brodu, Końskich, Skarżyska-Kamiennej, Smardzewic, Starachowic, Stąporkowa i Tomaszowa Mazowieckiego. W tym roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Opocznie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.