Osieczna: odpust u franciszkanów, pomagających chorym dzieciom (zapowiedź)
31 lipca 2010 | 11:56 | tb Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 1 sierpnia franciszkanie zapraszają na główne uroczystości Wielkiego Odpustu Porcjunkuli do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Osiecznej koło Leszna. Połączone będą one z I Franciszkańskim Festynem Rodzinnym. Jego celem jest zebranie środków na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z porażeniem mózgowym.
„Bardzo serdecznie zapraszamy na nasz festyn do ogrodów franciszkańskich przy klasztorze w Osiecznej wszystkich, którym nie jest obojętny los chorych dzieci. Wspólną zabawę rozpoczynamy 1 sierpnia o godz. 14. Dla nikogo nie zabraknie atrakcji” – zachęca ojciec Jesse Jerzy Just OFM, gwardian klasztoru w Osiecznej podkreślając w rozmowie z KAI ogromne zaangażowanie miejscowej ludności w przygotowanie tego wydarzenia oraz wielką ofiarność sponsorów.
„Wszystko po to, aby wspomóc leczenie dwójki naszych ciężko chorych dzieci: 5-letniego Kacpra z Osiecznej i 11-letniego Sławka z pobliskiego Kąkolewa” – wyjaśnia o. Jesse.
Jednak, jak przekonuje gwardian franciszkanów, najważniejszą sprawą jest możliwość zyskania odpustu zupełnego w sanktuarium Matki Bożej Osieckiej. Sumie odpustowej sprawowanej 1 sierpnia o godz. 11.30 przy ołtarzu polowym na terenie przyklasztornym, przewodniczyć będzie o. Filemon Tadeusz Janka OFM, prowincjał prowincji św. Franciszka z Asyżu Braci Mniejszych w Poznaniu.
Wcześniej, o godz. 9.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rolników, ogrodników, sadowników i kierowców.
Nazwa odpustu „Porcjunkula” (z łac. mała cząstka) wywodzi się od wybudowanego w IX w. kościółka, a dzisiaj bazyliki pw. Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Tą zrujnowaną budowlę na początku XIII w. Pan Jezus nakazał odbudować św. Franciszkowi obiecując odpust każdemu, kto po spowiedzi i przyjęciu Komunii św. nawiedzi to miejsce. Później przywilej ten został rozciągnięty także na inne kościoły franciszkańskie.
Pierwsi franciszkanie przybyli do Osiecznej w 1622 r. Pod koniec XVII w. ufundowano w tej miejscowości obecny klasztor, w którym obecnie znajduje się franciszkański nowicjat. Natomiast barokową świątynię wybudowano w pierwszej połowie XIII w. według projektu znanego architekta Pompeo Ferarriego.
Równie długą historię ma znajdujący się w sanktuarium oo. franciszkanów obraz Matki Bożej Bolesnej tzw. Osieckiej. Powstał on około 1650 r., a wkrótce potem zasłynął niezwykłymi łaskami. Wizerunek ten przedstawia Maryję pochyloną nad śpiącym na jej kolanach Jezusem i opłakującą Go z powodu cierpień, których ma doświadczyć w przyszłości. Po ponad czterech wiekach kultu cudowny obraz został koronowany koronami papieskimi przez metropolitę poznańskiego abp. Jerzego Strobę 5 sierpnia 1979 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.