Ósma sesja II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
27 listopada 2021 | 20:32 | awi | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Kolejna sesja Synodu odbyła się 27 listopada w formie zdalnej na platformie Google Meet. Swoje projekty uchwał zaprezentowały komisja ds. katechizacji i komisja ds. historycznych.
Spotkanie rozpoczęło się internetowym połączeniem z kaplicą wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu u sióstr klarysek w Słupsku. Ponad 120 uczestników sesji, wpatrując się w monstrancję widoczną na ekranie, wysłuchało wprowadzenia bp. Edwarda Dajczaka.
Bp Edward Dajczak na początku modlitewnego rozważania przypomniał początek Ewangelii wg św. Marka, nawiązujący do chrztu Chrystusa w Jordanie. Biskup wskazał, że za sprawą chrztu wszyscy jesteśmy wszczepieni w tajemnicę Boga.
– Wszyscy bez wyjątku jesteśmy umiłowani. Ta perspektywa jest nam potrzebna, aby zrozumieć, w jaki sposób jesteśmy Kościołem, albo jak powinniśmy nim być. Przeżywanie tej tajemnicy jest ważne, ponieważ ono pozwala nam odkryć naszą tożsamość. Broni nas przed tym wszystkim, czego oczekuje od nas współczesny świat. – Musisz się wykazać, musisz pokazać, że coś znaczysz – to prowadzi do różnych trudnych sytuacji w naszym życiu. Niszczy też to, co jest u fundamentów Kościoła: jestem człowiekiem bezwarunkowo umiłowanym przez Boga. Bp Dajczak podkreślił, że jest to prawda, która powinna nas uspokajać, ale nie może tworzyć z nas pasywnych ludzi. – Daj nam, Panie, to ukojenie, byśmy dzisiaj spotykając się razem, otwierając nasze serca i umysły, szukając dróg, byli ciągle w tej głębokiej, pełnej pokoju tajemnicy – jestem umiłowaną, jestem umiłowanym – modlił się w pierwszych minutach sesji synodalnej bp Dajczak.
Listopadowa sesja rozpoczęła się głosowaniem nad dyskutowanymi ostatnim razem projektami komisji ds. charytatywnych oraz komisji ds. ekonomicznych. Oba projekty uchwał zostały przyjęte głosami uczestników Synodu.
Projekt przygotowany przez komisję ds. katechizacji przedstawił jej sekretarz ks. dr Radosław Mazur. Komisja zaproponowała m.in. powołanie Rady Katechetycznej, która byłaby ciałem opiniującym i doradczym w organizacji katechezy w diecezji. Jako podstawowe miejsce katechezy wskazano parafię, a jako jej realizatora – katechetę, dlatego uwagę poświecono tożsamości i stałej formacji nauczycieli katechezy. Komisja podkreśliła też konieczność odkrywania katechetycznego potencjału grup, ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na wyzwania związane z ewangelizacyjnym charakterem nauczania religii w szkole, a także konieczność sprecyzowania definicji i uporządkowania terminologicznego związanego z katechetami i katechezą.
Następnie ks. dr Tadeusz Ceynowa zaprezentował projekt komisji ds. historycznych, której jest przewodniczącym. Tłem rozmów nad projektem komisji ds. historycznych była troska o pamięć Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego o pierwszym biskupstwie w Kołobrzegu, działalności misyjnej biskupa Reinberna i św. Ottona z Bambergu. Rolę strażników tej pamięci szczególnie powinny sprawować parafie, pieczołowicie gromadząc i konserwując archiwalia kościelne. Ponadto przypomniano o wymogu prowadzenia kroniki parafialnej oraz ogólnie dostępnych ogłoszeń duszpasterskich.
Komisja zaleciła ustanowienie diecezjalnego odznaczenia Pro Ecclesia Coslinensi-Colubregana, którym biskup diecezjalny mógłby symbolicznie wyróżniać każdego roku osoby zaangażowane w ukazywanie walorów dziedzictwa materialnego i duchowego Kościoła lokalnego.
W trakcie dyskusji uczestnicy synodu zwrócili uwagę na brak odniesień w dokumencie dotyczących roli świeckich w historii diecezji, a także zaproponowali wyraźne podkreślenie wkładu diecezji w historię całego kościoła w Polsce. Po krótkiej dyskusji nad projektem, sesję zakończył bp Edward Dajczak. Do 11 grudnia do sekretariatu Synodu uczestnicy mogą zgłaszać poprawki do zaprezentowanych projektów uchwał.
Kolejna sesja synodalna odbędzie się 26 lutego. Swój projekt uchwały przedstawi ostatnia już komisja ds. duszpasterstwa i nowej ewangelizacji.
II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej został zwołany 11 czerwca 2016 r. podczas diecezjalnych uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski w Kołobrzegu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.