Ósmy pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem
11 listopada 2020 | 13:05 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W Płocku po raz ósmy odbył się pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. W pomniku – grobie na cmentarzu zabytkowym w Alejach F. Kobylińskiego złożono szczątki 25 dzieci. Obrzędom pogrzebowym przewodniczył bp Piotr Libera: – Wierzymy, że dzięki Chrystusowi Zmartwychwstałemu dzieci utracone zbyt wcześnie cieszą się szczęściem wiecznym – zaznaczył w homilii.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w parafii św. Bartłomieja w Płocku. Bp Piotr Libera w homilii przywołał wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Bagaż powrotny”, w którym pojawiają się słowa „Kosmos makros – chronos paradoksos”. W wolnym tłumaczeniu słowa te znaczą: „Świat jest wielki, a czas przemijający”.
Kaznodzieja zauważył, że maleńkie mogiły na cmentarzach, kryjące doczesne szczątki dzieci, którym nie było dane się narodzić, dla niejednego ojca i niejednej matki są „światem zamkniętym w tajemnicy przemijania”. „Iskierką nadziei, maleńkim promykiem słońca, który rozdziera mrok nocy i dodaje sił” kiedy najbardziej ich brakuje – jest wiara. Iskrą ową jest Chrystus Zmartwychwstały. Za Jego sprawą dzieci utracone zbyt wcześnie cieszą się szczęściem wiecznym.
Bp Libera dodał, że czas przemija i sprawia, że z każdą chwilą bliżej jest do naszego wspólnego spotkania – świętowania w Jezusowym Królestwie – bo przecież umarli żyją w sercach i pamięci bliskich, którzy ich kochają. Umarli żyją w Bogu, który jak uczył Jezus „jest Bogiem żywych, a nie umarłych”.„Wierzymy, że On zwyciężył śmierć a nam obiecał udział w swoim zwycięstwie. Niech ta wiara prowadzi nas zawsze przez naszą codzienność, niech wypełnia nasze serca zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi nam zmierzyć się z dramatem rozstania, który niesie śmierć ukochanych” – przekazał hierarcha.
Pochówek dzieci nienarodzonych, to wynik zaangażowania wielu instytucji i osób m.in.: Miejskiego Szpitala Świętej Trójcy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, parafii św. Bartłomieja w Płocku, Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku, Zakładu Pogrzebowego Stanisława Frydrysiaka, Wojciecha Popielskiego i Zarządu Cmentarzy w Alejach F. Kobylińskiego w Płocku, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji płockiej.
Funkcję koordynatora wydarzenia pełnił wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej: „Ojciec Święty Franciszek uczy nas, na czym ma polegać postawa braterstwa międzyludzkiego. Nasza obecność dzisiaj to wyraz braterstwa wobec rodziców zmarłych dzieci, ich bliskich i rodzin. Ale braterstwo to także inna postawa: troski o życie ludzkie, każde życie, zwłaszcza nienarodzonych. Dziś takie braterstwo okazujemy naszym najmniejszym braciom” – zaznaczył ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor tego wydziału.
Był to ósmy z kolei pochówek dzieci z płockich szpitali. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się 16 czerwca 2013 r., kiedy to został poświęcony przez bp. Romana Marcinkowskiego pomnik – grób dzieci nienarodzonych. Pogrzeb tych dzieci, zazwyczaj odbywający się w maju, z racji na sytuację pandemiczną organizatorzy zmuszeni byli przełożyć na listopad.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.