Ośno Lubuskie: z powodu powodzi – zamiast pielgrzymki czuwanie modlitewne
23 września 2024 | 16:22 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
W związku z zagrożeniem powodziowym, zaplanowana na 28 września diecezjalna piesza pielgrzymka pokutna z kościoła św. Jakuba z Ośna Lubuskiego do Matki Łaski Bożej w Górzycy, nie odbędzie się. W tym roku pątnicy mieli wyruszyć po raz siódmy, ze względu na złe warunki pogodowe zmieniono formułę wydarzenia.
Zapoczątkowane przed kilku laty piesze pielgrzymki z Ośna Lubuskiego do Górzycy nawiązują do historycznych wydarzeń w tej gminie i gromadzą licznych pątników.
W kościele parafialnym w Ośnie Lubuskim odbędą się całodniowe czuwania i modlitwy pokutne przed Najświętszym Sakramentem. Czuwanie rozpocznie się o godz.8 a zakończy o godz. 18.00 Mszą św. i odśpiewaniem Suplikacji. Następnie wierni przejdą w procesji wokół kościoła i będą się modlić w intencji poszkodowanych oraz zagrożonych klęską powodzi, za siebie, rodziny, za Polskę i świat.
Do leżącej na terenie gminy Górzyca miejscowości Pamięcin, kiedyś noszącej nazwę „Panięcin”, która z niemieckiego Frauendorf oznaczała „miejsce Pani”, czyli miejsce Matki Bożej, pątnicy pielgrzymowali już na przełomie XII i XIII wieku.
Kult dotyczył prawdopodobnie najpierw relikwii jakiegoś świętego, a potem obrazu Matki Bożej. Gdy postanowiono wznieść nową siedzibę biskupów lubuskich w pobliskiej Górzycy, przeniesiono tam wizerunek maryjny.
Prawdopodobnie stało się to w 1276 r. Kult maryjny rozwijać się musiał bardzo dobrze, skoro sama Górzyca ma w swoim herbie oprócz dwóch skrzyżowanych pastorałów (odniesienie do herbu Lubusza, pierwszej stolicy biskupstwa lubuskiego), również sześcioramienną gwiazdę, symbol Matki Bożej.
Funkcjonowanie sanktuarium przerwane zostało na skutek konfliktu ze zwolennikami reformacji protestanckiej. Z inspiracji Jana z Kostrzyna, wójt ziemi torzymskiej wraz z knechtami torzymskimi w nocy z 14 na 15 czerwca 1551 r. zorganizował napad i zniszczył figurę Matki Bożej oraz zrabował otaczany kultem obraz i liczne wota.
Kilkaset lat później, 24 listopada 1936 r., niemiecka młodzież męska z Kostrzyna zorganizowała pokutną pielgrzymkę do Górzycy wpisując się tym samym w podejmowane wówczas przez Kościół katolicki w Niemczech działania, których intencją był sprzeciw wobec rozwoju hitlerowskiego totalitaryzmu.
Odbudowa kościoła parafialnego w Górzycy w 1982 r., nawiązującego do średniowiecznego sanktuarium, stała się podstawą do odnowienia kultu maryjnego wokół umieszczonego tam XVII-wiecznego obrazu Matki Łaski Bożej.
Zapoczątkowane przed kilku laty piesze pielgrzymki z Ośna Lubuskiego do Górzycy nawiązują do tych wydarzeń i gromadzą licznych pątników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.