Osoby niepełnosprawne uczciły 33. rocznicę pobytu Jana Pawła II na Kielecczyźnie
03 czerwca 2024 | 16:47 | dziar | Masłów Ⓒ Ⓟ
W rocznicę pobytu św. Jana Pawła II na świętokrzyskiej ziemi osoby z niepełnosprawnościami spotkały się na lotnisku w Masłowie, gdzie 33 lata temu wylądował papież. Przez wspólną modlitwę pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka oraz wydarzenia artystyczne, zgromadzeni podziękowali za obecność Papieża Polaka na Kielecczyźnie.
Było to już XVII Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej. Są takie ośrodki, jak m.in. kielecki Środowiskowy Dom Opieki przy ul. Okrzei, którego podopieczni w wydarzeniu uczestniczą co roku. Wiele osób wspominało, że 33 lata temu to był także poniedziałek, który wskutek ważnych słów papieża o powinnościach w rodzinie odmienił ich życie. Do Masłowa przyjechali m.in. podopieczni ośrodków ze Stąporkowa, Woli Jachowej, Stopnicy, Zielonki, Piasku Wielkiego, Belna i z Kielc.
Spotkanie rozpoczęła modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz zawiązanie wspólnoty na lotnisku w Masłowie. Właśnie tam była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.
– Kiedy był tu Papież Polak, zerwał się wielki wicher. Św. Jan Paweł II wówczas przemawiał i prosił o wielki szacunek dla dzieci i miłość wobec nich jako daru Bożego. Prosił także, aby rodziny zachowały jedność i o to, abyśmy z krzyża brali przykład – mówił biskup na początku Mszy św.
W homilii wyraził wielką wdzięczność za przybycie, szczególnie opiekunom, wychowawcom, rodzicom, organizatorom, bo „nikt z was nie przyjechałby tutaj bez troskliwej opieki” – powiedział, zwracając się do osób z niepełnosprawnościami. – Wszystkich nas łączy wrażliwość na ból i cierpienie drugiego człowieka – zauważył bp Florczyk. Zaznaczył, że choć może się wydawać, iż w dzisiejszym świecie „nie ma miejsca dla słabych, pokornych i tych, którzy odrobiny tego serca potrzebują”, to jednak „wartości nadal mają swoją siłę”.
Biskup mówił także o wierze jako o „sile i sekrecie człowieka”, o tym, że każdy ma do niej prawo oraz że Jezus ukochał każdego, a znakiem tej miłości jest krzyż, jako „wezwanie dla każdego z nas, by ten krzyż nieść”.
Bp Florczyk przypomniał także słowa św. Jana Pawła II wygłoszone na lotnisku w Masłowie: „Krzyż jest wam drogi, o ten krzyż walczyliście przez lata, czyniliście wszystko, aby był obecny w waszych sercach (…). Patrząc na krzyż i kontemplując go, uczymy się miłości”. Do tej miłości, jak przypomniał biskup, krzyż wzywa nas od 966 roku.
Po zakończeniu Mszy św. miały miejsce występy artystyczne oraz poczęstunek.
Organizatorami spotkania byli: Wojewódzki Dom Kultury, Caritas kielecka, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Urząd Gminy Masłów i parafia w Masłowie.
Zgodnie z tradycją tych spotkań, ich uczestnicy przygotowali i zabrali ze sobą emblematy dużych serc wykonanych w dowolnej formie plastycznej z nazwą placówki, jak np. Dom Pomocy Społecznej w Słupi, którego podopieczni świetnie się bawili.
W wydarzeniu uczestniczyły szkoły i klasy specjalne, grupy terapii zajęciowej, artyści i sportowcy niepełnosprawni z różnych środowisk, a także delegacje władz wojewódzkich, powiatowych, lokalnych.
Jan Paweł II przybył do Kielc 3 czerwca 1991., biorąc udział w uroczystościach zamknięcia III Synodu Kościoła Kieleckiego. Papież poświęcił wtedy krzyż synodalny. Odbył także spotkanie z osobami konsekrowanymi, poświęcił nowy dom biskupi i udał się na lotnisko do Masłowa. Wygłosił tam homilię na temat potrzeby przestrzegania czwartego przykazania Dekalogu. Ukoronował także obraz MB Łaskawej Kieleckiej. Była to jedyna wizyta Jana Pawła II w Kielcach.
Po śmierci papieża w 2005 r. na masłowskim lotnisku ok. 20 tys. wiernych ułożyło na płycie lotniska ogromny krzyż ze zniczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.