Drukuj Powrót do artykułu

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną pójdą do Kalwarii Zebrz.

13.09.2017 , Kalwaria Zebrzydowska / md / bd Ⓒ ℗

Sample Bazylika MB Anielskiej

Blisko 25 osób tworzących Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie wyruszy w piątek na pieszą pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Trud wędrówki ofiarują w intencji rozbudowy siedziby placówki.

Osoby niepełnosprawne, ich rodzice i pracownicy ośrodka wyruszą ze Skawiny w piątek rano. Na miejscu, w sanktuarium kalwaryjskim, oczekiwać na nich będą rodzicie i przyjaciele, którzy nie mogą iść, ale pragną towarzyszyć pielgrzymom w ich modlitwach.

Po dotarciu do polskiej Jerozolimy grupa nawiedzi kaplicę z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej. „Maryi chcemy zawierzyć nas i nasze plany. Ponieważ nie mamy nic, co po ludzku jest warunkiem tak dużej inwestycji jak budowa, zawierzamy Panu Bogu przez Matkę nasze puste ręce” – mówi Stanisława Szczepaniak, kierowniczka domu.

W miarę możliwości i kondycji pątników planowane jest również wyjście na kalwaryjskie dróżki.

„Wysiłek, który dla wielu z nas jest duży, i modlitwę ofiarujemy w intencji rozbudowy naszego domu. Marzymy o tym od lat. Obecnie trwa wokół nas budowa szkoły, którą podjęła parafia pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Środowiskowy Dom Samopomocy jako fundacja zbiera środki na rozbudowę naszej części, niezbędnej dla dalszego funkcjonowania i rozwoju placówki” – poinformowała KAI Szczepaniak.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie istnieje od 2005 r. Nie skupia się wyłącznie na pracy terapeutycznej, ale stara się przełamywać stereotypy, którymi wciąż otaczane są osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza psychicznymi i intelektualnymi. Jest organizatorem konferencji na temat integracji osób niepełnosprawnych ze zdrowymi, jak również projektów edukacyjnych dla młodzieży, dzięki którym uczniowie okolicznych szkół poznają bariery, jakie mają do pokonania osoby niepełnosprawne. Dzięki temu wśród młodzieży przybywa wolontariuszy.

W warsztatach ceramicznych domu w Skawinie powstały statuetki pierwszej edycji Nagrody Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”.

ŚDS organizuje dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych warsztaty rękodzieła. Utworzył Klub Integracyjny dla Rodzin z Dorosłą Osobą Niepełnosprawną. Dla terapeutów z Małopolski przygotował szkolenia z warsztatami ceramicznymi „Studnia dobrych pomysłów”. ŚDS brał udział w międzynarodowym projekcie „Europejskie Terytoria Kultury” z podobnymi ośrodkami wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych z Cypru, Słowenii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy zajęć jeżdżą autobusem do Krakowa, zwiedzają muzea, organizują wernisaże, potrafią udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach w ŚDS uczestniczy 40 osób, ale chętnych jest znacznie więcej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 września 2017 09:57

Ks. Tom Uzhunnalil na wolności

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.