Ostatni dzień Kongresu Teologów Polskich
16 września 2010 | 09:00 | ms/sm Ⓒ Ⓟ
O misji teologów, którzy rozwijają się w Kościele i dla Kościoła – mówił biskup Andrzej Dziuba podczas porannej Mszy św. ostatniego dnia Kongresu Teologów Polskich w Poznaniu. Obrady zostaną podsumowane na spotkaniach sekcji teologicznych, a słowo rozesłania skieruje do zebranych Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.
Przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski celebrował 16 września, ostatniego dnia kongresu teologów, poranną Mszę św. sprawowaną w archidiecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.
„Jako teologowie spoglądamy na Ewangelię z wiernością Kościoła Jezusa Chrystusa, a jednocześnie z nowością naszych metod badawczych, podejmowanych problemów” – zaznaczył w homilii biskup łowicki Andrzej Dziuba. Jednocześnie podkreślił, że ta „jedna jedyna i niepowtarzalna teologia ciągle spotyka się z życiem, ciągle jakby przyjmuje do siebie niepowtarzalne bogactwo tego, co nas otacza: bogactwo kultury, bogactwo Europy, ludzkich problemów religijnych, życiowych, politycznych, etycznych”.
Przewodniczący Rady Naukowej KEP wyjaśnił też, że zadaniem teologii jest dzisiaj być „światłem chrześcijańskiego objawienia” i pochylać się „nad ciągle nową i zmieniającą się rzeczywistością”. Przyznał, że „trudno jest sprostać temu wyzwaniu”, ale, że jest to równocześnie czymś pięknym i że „świat na to oczekuje”.
Bp Andrzej Dziuba zwrócił także uwagę, że „teolog może być naukowcem, może być krytyczny, metodyczny, systematyczny, ale tylko i wyłącznie w środowisku wiary” przypominając jednocześnie, że „rozwija się i żyje w Kościele i dla Kościoła”. „Teolog jest na służbie Kościoła” – podkreślił biskup łowicki.
Kończący się dzisiaj w stolicy Wielkopolski czterodniowy VIII Kongres Teologów Polskich zorganizowany został przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przebiegał on pod hasłem „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”, a tematem obrad była teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka. Wzięło w nim udział blisko trzystu teologów reprezentujących wszystkie wydziały teologiczne w Polsce oraz goście z zagranicy.
Podczas ostatniego dnia kongresu jego obrady zostaną podsumowane na spotkaniach poszczególnych sekcji teologicznych. O godz. 14 planowane jest natomiast ogłoszenie przesłania kongresu. Słowo rozesłania ma również skierować do jego uczestników Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Więcej informacji nt. kongresu można znaleźć na www.kongresteologow.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.