Ostroróg: modlitwy w 600-lecie miasta
04 czerwca 2012 | 01:57 | bt Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza dziękczynno-błagalna stanowiła zwieńczenie obchodów 600-lecia wielkopolskiego miasta Ostroróg. Mszy św. polowej sprawowanej w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Arcybiskup dziękował Bogu za tych, którzy w tym mieście żyli i pracowali oraz za całe dobro i łaski, którymi Bóg obdarzył jego mieszkańców. Prosił także o błogosławieństwo Boże dla obecnych jego mieszkańców i całej parafii pw. Wniebowzięcia NMP.
„Wszystko, czego przez te 600 lat doświadczamy i co osiągnęliśmy, jest nie tylko dziełem naszych rąk, ale przede wszystkim współpracy człowieka ze Stwórcą, na co pracowały także wszystkie poprzednie pokolenia” – podkreślili podczas uroczystości przedstawiciele wspólnoty parafialnej.
W czasie liturgii metropolita poznański poświęcił także dwie tablice upamiętniające jubileusz 600-lecia miasta, m.in. dziękczynną, dedykowaną Bogu Najwyższemu przez wstawiennictwo Matki Bożej i bł. Jana Pawła II oraz portret papieża Polaka.
W homilii wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że podczas dzisiejszej uroczystości Kościół kieruje swoje spojrzenie na główną tajemnicę chrześcijaństwa, jaką jest Trójca Przenajświętsza. Zaznaczył jednocześnie, że aby łatwiej było zrozumieć tę „niezgłębioną i niepojętą tajemnicę”, należy szukać porównań.
Jedno z takich porównań, jak zaznaczył arcybiskup, podsunął św. Augustyn, biskup afrykańskiej Hippony i Ojciec Kościoła żyjący na przełomie IV i V w. Stwierdził on, że podobnie jak źródła nie można nazwać rzeką, ani też rzeki nie można nazwać źródłem, tak kropla ze źródła nie jest ani źródłem, ani rzeką, chociaż w nich wszystkich jest jedna i ta sama woda. A chociaż źródło, rzeka i kropla są trzema różnymi rzeczami, to jednak woda jest ta sama.
„Podobnie, chociaż każda z Osób Trójcy Przenajświętszej działa na swój sposób, a mianowicie Ojcu przypisujemy dzieło stworzenia, Synowi – dzieło odkupienia, a Duchowi – dzieło uświęcenia, to jednak w każdej z tych Trzech Osób działa jedna i ta sama, najczystsza, nieskończona i wieczna miłość” – stwierdził abp Gądecki.
Ostroróg to liczące blisko 2 tys. mieszkańców wielkopolskie miasteczko położone ok. 45 km na północ od Poznania. Pierwsza źródłowa wzmianka o nim pojawia się w 1383 r. Miejscowość otrzymała prawa miejskie przed 1412 r., a lokacja została potwierdzona przez króla Zygmunta Starego w 1546 r.
Tu urodził się Jan Ostroróg herbu Nałęcz (1436-1501), wojewoda poznański w latach 1500-1501, doradca królów Kazimierza Jegiellończyka i Jana Olbrachta, autor słynnego traktatu „O urządzeniu Rzeczypospolitej”. W latach 1553-1650 w Ostrorogu osiedlili się bracia czescy, protegowani Ostrorogów, właścicieli miasta, które stało się ważnym ośrodkiem protestantyzmu w Wielkopolsce.
Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony na przełomie XIV i XV w. w stylu gotyckim, a przebudowany w XVIII w. w stylu barkowy. Za zabytkowy został uznany również średniowieczny układ urbanistyczny ukształtowany w XV-XIX w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.