Ostrów Lednicki – Prymas Polski odprawi Mszę św. w Święto Chrztu Polski (zapowiedź)
11 kwietnia 2024 | 13:20 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 14 kwietnia przypada 1058. rocznica chrztu Mieszka I i Święto Chrztu Polski. Tego dnia Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawi Mszę św. na Ostrowie Lednickim, który wskazywany jest przez historyków jako jedno z potencjalnych miejsc chrztu pierwszego historycznego władcy Polski.
Święto Chrztu Polski ustanowione zostało przez Sejm RP w 2019 roku. Upamiętnia wydarzenie, które legło u fundamentów państwa polskiego i jednocześnie skłania do wdzięczności, zadumy i zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dla dobra Ojczyzny zrobić. Święto – jak napisano – powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Ze względu na państwowy charakter zachęca się do wywieszenia tego dnia biało-czerwonych flag.
Dla mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej święto to stanowi motyw do szczególnej pamięci i dumy. Stąd przecież Polska rosła nie tylko w wymiarze duchowym, ale i państwowym. Tutaj także, najpierw w milenium 1966 roku, a później w 1050. rocznicę w 2016 roku wydarzenie to upamiętniono w sposób wyjątkowo uroczysty i podniosły. Jak napisał wówczas papież Franciszek: „Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość”.
„Mesco dux Poloniae baptizatur” czyli „Mieszko książę Polski został ochrzczony” tak krótko opisano ten przełomowy moment w kronice pod rokiem 966. Co do daty historycy są dość zgodni. Miejsce natomiast nie zostało jak dotąd ustalone. Wskazywane jest zarówno Gniezno, jak i Ostrów Lednicki czy Poznań. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Bez tego aktu – jak zgodnie przyznają znawcy tematu – Polski jako suwerennego organizmu państwowego, nie dałoby się utrzymać. Zaledwie 34 lata później, pomiędzy 7 a 15 marca roku 1000 do Gniezna przybył cesarz Otton III, które to wydarzenie historia zapamiętała jako Zjazd Gnieźnieński. Jego owocem było powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii ze stolicą w Gnieźnie, gwarantującej młodemu Kościołowi autonomię i jego zależność bezpośrednio od Rzymu oraz umacniającej młode państwo polskie.
W Święto Chrztu Polski przeprawy promowe na Ostrów Lednicki ruszą o 12.00. Bezpośrednio przed Mszą św. zabrzmi dzwon Mieszko i Dobrawa poświęcony przez Prymasa Polski w 2016 roku, który odzywa się na wyspie władców w czasie szczególnych uroczystości kościelnych i państwowych. Po Mszy św. organizatorzy obchodów zapraszają na herbatę, prelekcję „Ostrów Lednicki – Chrzcielnica Polski” i zwiedzanie wyspy z archeologiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.