Ostrów Wielkopolski: abp Kowalczyk o dyplomacji watykańskiej
18 września 2017 | 15:08 | Jerzy Pietrzak | Ostrów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup Józef Kowalczyk, długoletni nuncjusz apostolski w Polsce, emerytowany prymas Polski, gościł 15 września 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim na zaproszenie miejscowego starosty Pawła Rajskiego.
Ks. Arcybiskup wziął udział w spotkaniu na temat dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Przedstawił ewolucję relacji międzynarodowych Stolicy Apostolskiej z innymi państwami, jaka dokonała się za sprawą papieży Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II, organizację watykańskiej służby dyplomatycznej, zwłaszcza Sekretariatu Stanu (zdaniem prelegenta najwybitniejszymi sekretarzami stanu ostatniej doby byli kardynałowie Agostino Casaroli i Angelo Sodano) oraz szczególną misję nuncjuszy apostolskich, szerszą od misji ambasadorów, bo państwowo-kościelną.
Abp Kowalczyk mówił także o funkcji, mało znanej, dziekana korpusu dyplomatycznego, którą sprawuje nuncjusz nie tylko w Polsce, ale także w wielu państwach , m.in. we Francji (laickiej!), Niemczech, a nawet w Unii Europejskiej. Na koniec przypomniał zadania, jakie otrzymał od Jana Pawła II jako nuncjusz w Polsce. Chodziło przede wszystkim o wynegocjowanie i zawarcie konkordatu, przygotowanie nowego podziału diecezjalnego oraz ustanowienia ordynariatu polowego WP. W takim kontekście ujawnił pewne kulisy tworzenia diecezji kaliskiej, mianowicie, że arcybiskup poznański Jerzy Stroba zabiegał, aby stolicą nowej diecezji był Ostrów Wielkopolski, ale wybrano Kalisz z racji jego dawnej tradycji kościelnej i sanktuarium św. Józefa (w Ostrowie ulokowano konkatedrę).
W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, m.in. biskupi pomocniczy diecezji kaliskiej: Łukasz Buzun, paulin, i Teofil Wilski (jako emeryt rezyduje w Ostrowie) oraz wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Moderatorem spotkania był prof. Jerzy Pietrzak. Nie brakowało pytań z sali. Spotkanie uznano za bardzo interesujące i otwarte.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.