Ostrów Wielkopolski: bp Janiak konsekrował Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
25 września 2019 | 23:06 | ek | Ostrów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
– Ta świątynia to dzieło wiary, dzieło serca. Ściany tej świątyni zbudowane są z setek, a może tysiąca cegieł nabytych za cenę wyrzeczenia. Mury tej świątyni umocnione są cierpieniami i modlitwą – mówił bp Edward Janiak podczas uroczystości konsekracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczystość połączono z jubileuszem 25-lecia erygowania parafii.
W homilii biskup kaliski przypomniał, że parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim została erygowana dokładnie 25 lat temu, 25 września 1994 r., przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę, który proboszczem ustanowił ks. Andrzeja Szudrę.
Dziękował proboszczowi i wiernym za zaangażowanie w budowę kościoła, za ofiarność i modlitwę. – Jest wiele pięknych świątyń w świecie, bogatych, wyzłoconych, ale są puste. W kościele najważniejszy jest żywy Kościół – powiedział celebrans.
Podkreślał, że parafia wzrasta i buduje swoją tożsamość w oparciu o Miłosierdzie Boże. – Składamy dziś dziękczynienie za proboszcza księdza prałata, za tych, którzy pracowali w tej parafii, za każdy sakrament chrztu św., sakrament bierzmowania, sakrament małżeństwa, za każde rozgrzeszenie, za każdą Mszę św., za każdy czyn miłosierdzia, za dłoń, która nakarmiła głodnego, napoiła spragnionego, pomogła bezdomnemu, bo nie ma innej drogi do Boga jak tylko przez człowieka – akcentował kaznodzieja.
Zaznaczył, że świątynia została ogłoszona Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, aby każdy mógł tutaj przychodzić i czerpać z tego miłosierdzia. – Każdy z nas potrzebuje Miłosierdzia Bożego, ale miłosierdzie wymaga dialogu, szczerości, postawienia człowieka w świetle prawdy. O miłosierdzie należy prosić. Niech nawiedzający tę świątynię doznają Miłosierdzia Bożego i przebaczenia. Jezu ufam Tobie – mówił bp Janiak.
Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył Srebrnym Pierścieniem Św. Józefa osoby zaangażowane w budowę świątyni i tworzenie wspólnoty parafialnej. Takie pierścienie otrzymali: Franciszek Balcerek, Natalia i Michał Chebisz, Marek Dziubaty, Leokadia Judzińska, Tomasz Kokot, Barbara i Andrzej Krążek, Andrzej Maciejewski, Maria i Roman Nowak, Aneta Zaremba.
Bp Edward Janiak poświęcił tablicę upamiętniającą uroczystość konsekracji kościoła.
Po Mszy św. salwy honorowe na cześć parafii oddało Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Ostrowa Wielkopolskiego. Był też koncert Orkiestry Dętej „Ołobok”, pokaz laserowy i wspólna biesiada. Uroczystość zakończył Apel Jasnogórski.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim została wydzielona z parafii NMP Królowej Polski i liczy ok. 5800 wiernych. Jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Szudra, któremu w 1993 r. ówczesny biskup kaliski zlecił zadanie budowy kościoła parafialnego oraz tworzenie ośrodka duszpasterskiego. 26 września 1993 r. został poświęcony krzyż i plac pod budowę kaplicy. Rok później 25 września 1994 r. bp Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i erygował parafię Miłosierdzia Bożego.
Budowę kościoła rozpoczęto 2 kwietnia 2005 r., czyli w dniu śmierci Jana Pawła II. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono 19 września 2009 r. Tego dnia bp Stanisław Napierała wmurował kamień węgielny pod budującą się świątynię. Była to cegła z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej, którą poświęcił Jan Paweł II w Rzymie 21 marca 2001 r.
W dniu 27 maja 2012 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała poświęcił nową świątynię, konsekrował ołtarz i ogłosił kościół Ostrowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W kościele znajduje się Kaplica Świadków Miłosierdzia Bożego, w której wiszą obrazy: św. s. Faustyny Kowalskiej, św. ojca Pio, bł. Jana Pawła II, bł. Matki Teresy z Kalkuty, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W parafii czczone są relikwie tych świętych i błogosławionych.
2 kwietnia 2016 r. biskup kaliski Edward Janiak ustanowił Kaplicę Wieczystej Adoracji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.