Ostrów Wielkopolski: wydano książkę o ks. Kazimierzu Rolewskim
26 kwietnia 2014 | 10:36 | ek Ⓒ Ⓟ
Książka pt. „Apostoł wielkiej dobroci – Sługa Boży ksiądz Kazimierz Rolewski” dokumentuje życie i działalność proboszcza ostrowskiej Fary w latach 1922-1928. Promocji książki towarzyszyła wystawa poświęcona przedwojennemu proboszczowi przygotowana przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Publikacja składa się z 10 rozdziałów, których autorami są: ks. prał. Alfred Mąka, ks. Adam Kraska, Aneta Franc, Małgorzata Juda-Mieloch i Renata Kania-Weiss. W książce zamieszczono kalendarium oraz słowniczek wyrazów i zwrotów łacińskich. W pierwszych rozdziałach autorzy przedstawili okres dzieciństwa, młodości, pracy duszpasterskiej w Niemczech oraz proboszczowskiej w Głuszynie, Starołęce i Ceradzu. Osobny rozdział poświęcono posłudze w ostrowskiej Farze w latach 1922-1928. Kolejne rozdziały dotyczą działalności naukowej i funkcji rektora w poznańskim seminarium, choroby, śmierci i pogrzebu ks. Rolewskiego. W książce opisano ekshumację i proces beatyfikacyjny oraz odnotowano cuda i łaski. W publikacji zamieszczono też wspomnienia mieszkańców o ks. prałat Kazimierzu Rolewskim.
Materiał faktograficzny pochodzi głównie ze zbiorów ks. dr. Stanisława Jezierskiego, który był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Rolewskiego. Autorzy korzystali także ze zbiorów rodziny: Lecha Rolewskiego i Izabeli Drubkowskiej, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwów parafialnych: Fary (obecnie Konkatedry) w Ostrowie Wielkopolskim, parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Jankowie Przygodzkim, parafii św. Antoniego Padewskiego w Starołęce oraz licznych opracowań i artykułów prasowych.
Promocja książki odbyła się w piątek wieczorem w Domu Katolickim przy Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim w ramach Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: bp senior Teofil Wilski, ks. prał. Alfred Mąka, emerytowany proboszcz Konkatedry, ks. prał. Tomasz Ilski, proboszcz Konkatedry, ks. Tomasz Rak, ks. Adam Kraska, rodzina ks. Rolewskiego, przedstawiciele władz samorządowych i wiele osób zainteresowanych sylwetką przedwojennego proboszcza. Wieczór promocyjny uświetnił spektakl pt. „U schyłku życia ks. prał. Rolewskiego” w reżyserii Piotra Szczepaniaka.
Spotkanie poprzedził wernisaż wystawy o ks. Rolewskim zorganizowanej w Konkatedrze przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i modlitwa przy grobie proboszcza, który znajduje się w ostrowskiej świątyni obok ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej.
Ks. Kazimierz Rolewski urodził się 2 czerwca 1887 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 stycznia 1911 r. z rąk bp. Edwarda Likowskiego w Gnieźnie. Jako młody kapłan został skierowany do Saksonii, aby pełnić posługę kapłańską wśród polskich emigrantów. Po powrocie do kraju pracował w parafiach w Głuszynie, Starołęce i Ceradzu. 27 listopada 1922 r. został proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika (Fara) w Ostrowie Wielkopolskim. Dwa lata później mianowano go na dziekana dekanatu ostrowskiego. Do najważniejszych przedsięwzięć można zaliczyć budowę kościoła w Jankowie Przygodzkim, Zjazd Katolicki w 1925 r. w Ostrowie Wielkopolskim, podczas którego odsłonięto pomnik kard. Mieczysława Ledóchowskiego. W tym czasie kontynuował studia uzupełniające z historii i pedagogiki na Uniwersytecie Poznańskim oraz z teologii moralnej na Uniwersytecie Warszawskim.
W grudniu 1928 r. został przez prymasa Augusta Hlonda mianowany profesorem teologii pastoralnej i rektorem w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Obowiązki rektora pełnił do września 1935 r. W ostatnich latach życia poważnie chorował. Zmarł 13 marca 1936 r. Został pochowany na cmentarzu archikatedralnym w Poznaniu, skąd w 1960 r. został przewieziony na cmentarz przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, a 13 marca 1979 r. spoczął w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w ostrowskiej Farze. W 1966 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. prał. Kazimierza Rolewskiego, którego postulatorem był ks. Stanisław Jezierski (zm. 1990 r.). Starania o wyniesienie na ołtarze wznowił w 2012 r. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który na postulatora powołał ks. Antoniego Swobodę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.