Ostrów Wielkopolski: wystawa „Historia trzech ostrowskich pomników”
22 kwietnia 2015 | 11:15 | ek Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbył się wernisaż wystawy pt. „Historia trzech pomników ostrowskich”, która została zorganizowana w ramach XIII Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Krótką historię pomników ostrowskich przedstawił Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Podkreślił, że właściwy rozwój Ostrowa rozpoczął się dopiero w XVIII w., a pędu historycznego miasto nabrało dopiero z końcem XVIII w., czego konsekwencją jest fakt, że pomników w Ostrowie było niewiele. Wskazał, że wystawa dotyczy trzech pomników: św. Jana Nepomucena, ks. kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego i Najświętszego Serca Jezusowego.
Zaznaczył, że pomnik św. Jana Nepomucena znajdował się na skraju ówczesnego miasta i miał chronić mieszkańców przed powodziami. Obecnie nie ma śladu po tym pomniku. Dodał, że uwięzienie kardynała Ledóchowskiego w Ostrowie uczyniło miasto sławnym, ponieważ pisała o tym prasa w całej Europie. Ostrów stał się potem miastem pielgrzymkowym. Zjeżdżały się tutaj największe rody, stowarzyszenia katolickie z ziem zaboru, a także Belgii i Anglii, aby oddać hołd Ledóchowskiemu. Przypomniał, że wszystkie pomniki zostały zniszczone w czasie II wojny światowej przez Niemców.
Wystawa zdjęć przedstawiających historię pomników znajduje się w Kaplicy Serca Pana Jezusa. Można ją oglądać do 31 maja 2015 r. Ekspozycja została przygotowana ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przez Barbarę Jarosz.
Pomnik św. Jana Nepomucena stojący u zbiegu ulic Kościelnej i Sądowej ufundowany został prawdopodobnie przez Towarzystwo św. Jana Nepomucena działające w Ostrowie od 1756 r. W nocy z 7 na 8 grudnia 1939 roku hitlerowcy zniszczyli pomnik. Uratowano głowę posągu, która jest przechowywana obecnie w zakrystii ostrowskiej konkatedry.
Pomnik więzionego w Ostrowie kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego ufundowano w 1925 r. Monument autorstwa poznańskiego rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego ustawiono na cokole, na którym do stycznia 1919 r. stał posąg cesarza Wilhelma I, władcy Niemiec z czasu Kulturkampfu. Poświęcenia pierwszego pomnika kardynała Ledóchowskiego 28 czerwca 1926 r. dokonał podczas VI Zjazdu Katolickiego Prymas Polski Edmund Dalbor. Pomnik został zburzony w grudniu 1939 r. przez Niemców. Obecnie przy konkatedrze stoi drugi pomnik kard. Ledóchowskiego, który został poświęcony 30 września 1984 r. przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa usytuowano u zbiegu ulic Raszkowskiej i Ułańskiej (obecnie Wojska Polskiego). Autorem był rzeźbiarz Jan Żok z Poznania. Pomnik został poświęcony przez arcybiskupa Walentego Dymka 26 października 1936 r. w Święto Chrystusa Króla. Został usunięty przez Niemców 6 marca 1941 r. Feliksowi Cyfertowi z synem Tadeuszem udało się wydobyć z gruzów głowę Chrystusa, która obecnie znajduje się w niszy bocznego wejścia do kościoła św. Antoniego. Drugi pomnik Najświętszego Serca Jezusowego ustawiono na skwerze między ulicami Raszkowską i Browarną. Został on poświęcony 22 listopada 1981 r. przez biskupa Stanisława Napierałę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.