Ostrów Wlkp.: VIII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej
01 czerwca 2010 | 16:04 | ek Ⓒ Ⓟ
Od ośmiu lat szkoły z diecezji kaliskiej noszące imię Jana Pawła II spotykają się raz w roku. Tym razem młodzież z 24 szkół podstawowych i gimnazjalnych przybyła do Ostrowa Wielkopolskiego. VIII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej rozpoczęła Msza św. w kościele św. Pawła Apostoła, której przewodniczył bp Stanisław Napierała.
W homilii biskup kaliski odwołał się do hasła tegorocznego spotkania „Niech nasza droga będzie wspólna” i zastanawiał się, w jaki sposób ta droga powinna być wytyczona. Jego zdaniem, wspólną drogę wytycza Jan Paweł II, który jest programem dla każdej szkoły, która za obiera go sobie za patrona. Biskup podkreślił, że w dziedzinie wychowania winny być jasno określone wartości a jasno wskazywał je Jan Paweł II.
Według bp. Napierały, podstawowym zadaniem szkół noszących imię papieża-Polaka jest umacnianie i pogłębianie wiary. – Jana Pawła II bez Boga nie można rozumieć. Nie można Jana Pawła II sprowadzać do humanisty. Niektóre ośrodki tak by chciały czynić. Mówią o Papieżu, że to wielki człowiek, wielki umysł, autorytet, ale pomijają to, co jest u Jana Pawła II najważniejsze, czyli milczą o Bogu – powiedział.
Odwołując się do słów Ewangelii „oddajcie Cezarowi to, co do Cezara należy, a Bogu to, co do Boga należy” wskazał na rozróżnienie misji politycznej od świeckiej. – Oddajcie władzy świeckiej, to co jej się należy, a władzy duchownej, to co jej jest właściwe. To jest wskazówka, aby rozróżnić to, co jest świeckie oraz to, co jest Boże i nie mieszać tych dwóch porządków. Niech ci, którzy mają powierzoną władzę świecką dbają o sprawy świeckie, natomiast niech nie sięgają swoimi wpływami władzy w życie ludzi wierzących. Byłoby nadużyciem władzy duchownej, gdyby jakiś duchowny mając autorytet w środowisku starał się władzę zmuszać do tego, by ona podejmowała takie, a nie inne decyzje. Powinna być współpraca między władzą świecką i duchowną, ale musi być szacunek jednej dla drugiej i nie może jedna ingerować w drugą – stwierdził biskup kaliski.
Spotkanie kontynuowano w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp, gdzie bp Napierała poświęcił tablicę pamiątkową ku czci patrona szkoły. Podczas akademii rozstrzygnięto konkursy związane z Papieżem Polakiem. W konkursie plastycznym na portret pt. „Jan Paweł II w oczach dziecka” zwyciężył Marek Kubiaczyk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzebieniu. W konkursie literackim na napisanie listu do Ojca Świętego pierwsze miejsce zajęły ex aequo Aleksandra Szmiel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brąszewicach i Aleksandra Krystkowiak ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Karola Wojtyły w Chynowej. W konkursie poetyckim pt. „Niech nasza droga będzie wspólna” w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Angelika Krysmann ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lamkach, a w kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Dominika Stawska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mikorzynie.
W diecezji kaliskiej znajdują się 34 szkoły noszące imię Jana Pawła II. Są to m.in. placówki w: Brąszewicach, Bukownicy, Chełmcach, Chynowej, Galewicach, Gruszycach, Iwanowicach, Kaliszu, Kotlinie, Krotoszynie, Lamkach, Laskach, Mikorzynie, Mikstacie, Ociążu, Odolanowie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie, Sycowie, Trzebieniu, Twardogórze, Wołczynie. Gospodarz tegorocznego zjazdu – Szkoła Podstawowa nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim nosi imię Jana Pawła II od 15 października 2001 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.