Ostrowiec Świętokrzyski: apel o beatyfikację podczas odsłonięcia pomnika ks. Popiełuszki
19 października 2009 | 12:09 | apis Ⓒ Ⓟ
W przeddzień 25. rocznicy porwania i zamordowania męczennika i patrona ludzi pracy, na placu przed ostrowiecką kolegiatą św. Michała Archanioła poświęcono pomnik ks. Jerzego Popiełuszki i apelowano o jego rychłą beatyfikację.
18 października podczas Mszy św. odprawianej podczas uroczystości poświęcenia pomnika na placu przed kolegiatą św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim kapelan podziemnej Solidarności z czasów stanu wojennego ks. Marian Misiak wezwał do modlitwy o rychłą beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.
Wykonawcą pomnika był zakład kamieniarski Bogdana Wyrzykowskiego. Kształt jego przypomina mogiłę męczennika znajdującą się przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Znajduje się na nim cytat z „Listu do Rzymian” św. Pawła – „Zło dobrem zwyciężaj”.
Postawiony został w pobliżu pomnika Jana Pawła II – w miejscu, gdzie tragiczna śmierć ks. Popiełuszki mobilizowała ostrowiecką społeczność, by gromadzić się po Mszach św. przy krzyżu z umieszczoną na nim jego fotografią.
„W latach 80. nasza kolegiata była miejscem, gdzie gromadzili się mieszkańcy Ostrowca św., członkowie NSSZ „Solidarność” i opozycjoniści, by modlić się za Ojczyznę” – wyjaśniał KAI ks. Paweł Anioł, wikariusz parafii, kapelan Świętokrzyskiego Kręgu Harcerskiego.
Ideą utworzenia pomnika ks. Popiełuszki, męczennika i patrona ludzi pracy, było przypomnienie, że jest On nadal symbolem wolności. Społeczność ostrowiecka podobnie, jak przed laty nadal będzie się tu gromadzić i modlić za Ojczyznę.
Razem z pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki odsłonięto, ufundowaną przez NSZZ „Solidarność” Celsa Huta Ostrowiec ostatnią tablicę na tzw. Szlaku Papieskim, u podnóża pomnika Jana Pawła II przy ul. Kościelnej.
Wybudowanie najstarszej w ostrowieckiej świątyni datuje się na 1614 r., gdy książę Janusz Ostrogski ufundował kościół ku czci Przenajświętszej Trójcy, Matki Bożej i Św. Uriela Anioła. Wtedy również została erygowana parafia. 12 czerwca 2000 r. bp Wacław Świerzawski podniósł kościół św. Michała do godności kolegiaty i ustanowił przy niej kapitułę. Parafia posiada akta parafialne od 1797 r. Liczy ona prawie 17 tys. wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.