Drukuj Powrót do artykułu

Ostrowiec Świętokrzyski: bp Nitkiewicz poświęcił odnowiony budynek „Naszego Domu”

16 stycznia 2018 | 18:01 | apis | Ostrowiec Świętokrzyski Ⓒ Ⓟ

Bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 16 stycznia odnowiony budynek Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Nasz Dom” prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na osiedlu Denków w Ostrowcu Świętokrzyskim. W uroczystości uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele powiatowych i lokalnych władz samorządowych, ostrowieccy duszpasterze, przyjaciele i dobroczyńcy placówki opiekuńcze oraz siostry wraz z wychowankami i podopiecznymi.

Podczas uroczystej Eucharystii bp Nitkiewicz podkreślił w homilii, że w chrześcijańskim działaniu najważniejsze powinno być prawo miłości bliźniego. Biskup zwrócił uwagę na to, że Jezus potępiał legalizm faryzeuszów i uczonych w Piśmie.

– Pan Jezus przypomina również każdemu z nas, że prawo jest przydatne, pomocne, ale nie może ograniczać człowieka w czynieniu dobra. Wówczas bowiem prawo byłoby karykaturą prawa – wskazywał ordynariusz.

Zdaniem biskupa, wydaje się, że dzisiaj, znacznie większym problemem, niż legalizm jest przywiązanie do własnego „ja”, a nasze „ego”, kwestionuje wszelkie zasady.

– Kierowanie się własnym „widzi mi się” i wygodą, niesłowność i lekkomyślność krępuje jeszcze bardziej, niż najbardziej rygorystyczne przepisy. Mamy z tego powodu bardzo wiele problemów również w Kościele, w parafiach i we wspólnotach – mówił ordynariusz.

Hierarcha zauważył, iż nazwa ostrowieckiej placówki „Nasz Dom”, zarządzanej przez Franciszkanki Rodziny Maryja, sugeruje, że szuka ona wspólnoty z innymi, że kieruje się prawem miłości, jaka powinna panować w każdym domu, mającym szeroko otwarte ramiona.

– Wierzę głęboko, że tak właśnie jest w codziennym życiu. To prawda, że Bóg troszczy się o wszystkich, że o nikim nie zapomina. Chrystus jest Jego miłością objawioną światu. On chce, abyśmy wszyscy stali się również znakiem i narzędziem Jego miłości przez konkretne inicjatywy i czyny – wskazywał bp Nitkiewicz.

Siostra Elżbieta Kot, dyrektor placówki poinformowała, że obecnie pod jej opieką znajduje się 31 dzieci. Kilkoro z nich mieszka w internatach przy szkołach, gdzie kontynuują swoją edukację. Nowe pomieszczenia placówki pozwalają teraz, aby dzieci mieszkały wspólnie w mniejszych grupach, ucząc się bardziej samodzielności i odpowiedzialności.

Historia opieki, jaką roztaczają siostry Franciszkanki Rodziny Maryi nad dziećmi i sierotami w Ostrowcu Świętokrzyskim sięga 100 lat. Najpierw prowadziły ochronkę i Dom Dziecka w centrum miasta. Potem kontynuowały swą działalność na osiedlu w Denkowie.

– W tym miejscu najpierw działał Dom Małego Dziecka, potem po II wojnie światowej zgromadzenie mogło prowadzić tylko specjalny ośrodek wychowawczy. Od 2008 roku prowadzimy opiekę nad dziećmi w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, w ramach którego prowadzony jest także Dom Dziecka. Zmieniające się wymagania prawne i administracyjne sprawiły, że jakiś czas temu podjęłyśmy decyzję rozbudowy naszej placówki i jej gruntownego remontu – poinformowała dyrektor s. Elżbieta Kot.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.