Ostrowiec: zimowe warsztaty Young Caritas
07 lutego 2019 | 18:19 | km | Ostrowiec Ⓒ Ⓟ
Młodzi wolontariusze z Young Caritas zamierzają naprawiać świat. Jak to robić, zastanawiali się podczas zimowych warsztatów w Ostrowcu koło Wałcza. Organizatorzy liczą, że młodzi nie tylko nauczą się, jak i komu nieść pomoc, ale też że to oni sami pokażą, jakie akcje chcieliby przeprowadzać.
Pod hasłem „Świat, w którym chciałbym żyć” spotkało się w ośrodku St. Liborius w Ostrowcu ponad 30 wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. 1-3 lutego, pod opieką kleryka Dawida Raka, zebrały się 11- i 12-latki ze Szczecinka i Różewa, zaś 5-7 lutego, pod opieką dk. Macieja Lutyńskiego, ich starsi koledzy ze Szczecinka, Koszalina i Sławoborza.
Podczas warsztatów młodzi pokazali, że marzą o świecie, w którym panuje sprawiedliwość rozumiana nie jako równy podział dóbr, ale według tego, co każdemu potrzeba. Chcą rzeczywistości, w której ważna jest wiara w Boga, rodzina, miłość, tolerancja.
Dk. Maciej Lutyński zauważa, że młodzi są otwarci na czynienie dobra, jednak nie wiedzą do końca jak, po co. Te chęci trzeba budzić i kształtować, by przemieniły się we właściwy czyn. – Nie wystarczy pomagać. Przecież można to robić dlatego, żeby się wylansować albo żeby zaskarbić sobie życzliwość i wzajemność, albo żeby uspokoić swoje sumienie – zastrzega i zaleca, by chęć pomagania konfrontować z Ewangelią. – Po to tu jesteśmy.
Wolontariusze z Young Caritas mieli do przepracowania takie zagadnienia jak uznanie wartości każdego człowieka. Wychowawca Mateusz Kaczmarek zauważa, że na co dzień, zwłaszcza w mediach społecznościowych, spotykają się oni z postawami odrzucającymi ludzi z marginesu społecznego, np. bezdomnych. – Dzieciaki oglądają różne blogi i vlogi, gdzie pokazuje się wypaczony obraz bezdomnych. W Caritas uczymy ich szacunku wobec każdego, wyjaśniamy, że na bezdomność składa się wiele przyczyn i że może być ona niezawiniona – mówi wychowawca.
Jak zauważa Marlena Woźniak, koordynatorka Caritas, wielu młodych wolontariuszy zgłasza chęć bezpośredniego spotkania z osobami, do których kierują swoje akcje: podopiecznych hospicjów, domów opieki, szpitali. Jeśli w ramach swojego koła nie bywają w tego typu ośrodkach, są tym zawiedzeni.
Wśród tych, którym się to udaje, jest koszalinianka Amelia, odwiedzająca dzieci w hospicjum domowym czy pacjentów onkologicznych w szpitalu w Szczecinie. I choć to, co wówczas robi, to nic wielkiego – przeczytanie książki, rozmowa, posiedzenie przy czyimś łóżku – sprawia jej ogromną radość. – Mam nadzieję, że to poprawia samopoczucie tych pacjentów, że nie czują się samotni w swojej chorobie – mówi nastolatka.
W Ostrowcu młodzi mogli ponadto wyrazić problemy, z jakimi borykają się ich szkolne koła. – Liczymy na to, że to oni pokażą nam, jakie akcje chcieliby przeprowadzić. Wtedy będzie szansa, że taki pomysł ich naprawdę wciągnie – wyjaśnia M. Woźniak. – To mogą być naprawdę drobne inicjatywy, ale od takich właśnie często zaczyna się coś, co potem może mieć zasięg diecezjalny.
Young Caritas to projekt, którego celem jest formacja liderów działających w ramach Szkolnych Kół Caritas. Zadania, które młodzi podejmują, dotyczą wspierania osób potrzebujących z różnych grup społecznych, zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnopolskiej. Młodzi realizują je w miesięcznych cyklach. Każdy zespół dokumentuje swoją pracę, a następnie udostępnienia to na funpage’u. Po wielomiesięcznej pracy najlepszy zespół SKC – wyłoniony głosami internautów – pojedzie do Rzymu i spotka się tam z papieżem Franciszkiem. Young Caritas jest skierowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.