Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Droga wiary”
13 kwietnia 2013 | 19:53 | ek Ⓒ Ⓟ
W piątek wieczorem rozpoczęły się XI Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Droga wiary”. W programie znalazły się: promocja tomiku poezji religijnej, wystawy, spektakle religijne, podsumowanie konkursów dla dzieci i młodzieży. Spotkania zakończy w niedzielę Msza św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej reaktywowano po 10-letniej przerwie. W skład komitetu organizacyjnego weszli: ks. Adam Kraska, Sylwia Szubert, Małgorzata Juda-Mieloch, Krystyna Fischer-Bąk i Aneta Franc.
Wykład nt. początków Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej wygłosił podczas oficjalnego rozpoczęcia imprezy w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim prof. Jerzy Pietrzak, który przypomniał, że I Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Polsce został zorganizowany w 1975 r. w kościele św. Anny w Warszawie. Takie Tygodnie odbywały się także w Poznaniu i Wrocławiu. Pomysłodawcami przeniesienia tego na grunt ostrowski byli: ks. Tadeusz Szmyt, ówczesny proboszcz parafii św. Antoniego, ks. Alfred Mąka, ówczesny proboszcz Fary i historyk Jerzy Pietrzak.
Po raz pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej odbył się w dniach 22-29 listopada 1987 r. W programie znalazły się m.in. recital poetycko-muzyczny poświęcony Matce Boskiej Ostrobramskiej z okazji 60-lecia koronacji cudownego wizerunku w Wilnie i Roku Maryjnego w wykonaniu aktorów: Anny Nehrebeckiej i Andrzeja Szczepkowskiego, wykład ks. prof. Tadeusza Krahela z Białegostoku nt. historii i sytuacji współczesnego Kościoła katolickiego na Litwie z okazji 600-lecia chrztu Litwy, wykład prof. Janusza Ziółkowskiego, rektora UAM w Poznaniu o nauce Jana Pawła II na temat ojczyzny i narodu, prelekcje nt. katolickich środków masowego przekazu z udziałem redaktora Tadeusza Karolaka, z-cy redaktora naczelnego Warszawskiego Przeglądu Katolickiego i prof. Jerzego Pietrzaka, który mówił nt. Radia Watykańskiego i powołania w Polsce Katolickiej Agencji Prasowej.
Spotkaniom tym towarzyszyły: kiermasz książki religijnej i wystawa fotograficzna z okazji 80-lecia konsekracji Fary oraz 40-lecia utworzenia parafii św. Antoniego. W kolejnych latach odbywały się Dni Kultury Chrześcijańskiej, które koordynowała Maria Kornaszewska-Stawik.
Podczas piątkowego spotkania nagrodzono młodych laureatów konkursów fotograficznego, plastycznego i literackiego pt. „Droga wiary”. Spotkanie uświetnił koncert Duetu Saxodeon (Robert Matuszewski i Piotr Słociński) oraz występ zespołu młodzieżowego działającego przy parafii Ducha Świętego.
Wcześniej w III LO odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej im. Wojciecha Bąka, a w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego miała miejsce promocja tomu poezji Marka Czuku „Nietrwała kompozycja. Wiersze religijne i metafizyczne”. Podczas spotkania dyskutowano nt. polskiej współczesnej poezji religijnej.
W sobotę popołudniu w Forum Synagoga zaplanowano panel dyskusyjny nt. „Chrześcijaństwo wobec wolnych związków” z udziałem teologa moralisty ks. dr. Aleksandra Gendery, prokurator Jolanty Gościniak i dziennikarza Jakuba Banasiaka oraz spektakl pt. „Jak budowano kościół w Skrzebowej”, a także prezentację wydawnictw związanych z parafią skrzebowską, która w 2012 r. obchodziła jubileusz 75-lecia budowy świątyni.
Wieczorem w kościele św. Antoniego otwarta zostanie wystawa pt. „Kościoły ostrowskie w zbiorach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”. Spotkanie zakończy spektakl „Jonasz” w wykonaniu aktorów Teatru A z Gliwic.
Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończone zostaną w niedzielne południe Mszą św. w kościele św. Antoniego Padewskiego z udziałem Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka.
Organizatorami trzydniowych spotkań są: parafia Ducha Świętego, parafia św. Antoniego Padewskiego, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni, Wydawnictwo Republika Ostrowska, Koło Historyczne Parafii Skrzebowa Memento, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Forum Synagoga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.