Ostrzeszów: nagrodzono zwycięzców konkursów pt. „Klasztor na Górce”
26 maja 2013 | 18:44 | ek Ⓒ Ⓟ
Biskup senior Teofil Wilski 26 maja wręczył dyplomy i nagrody laureatom konkursów plastycznego i fotograficznego pod hasłem „Klasztor na Górce”. Konkursy był skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Inicjatorką przeprowadzenia konkursów była s. Edyta Pietrzak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a organizatorami: Fundacja Zabytkom na Ratunek „Nazaret” i siostry nazaretanki z Ostrzeszowa.
Celem konkursów pt. „Klasztor na Górce” było propagowanie wiedzy o ostrzeszowskim klasztorze, będące jednocześnie wyrazem troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego, właściwego postrzegania miejsc związanych z kultem religijnym oraz pragnienie podnoszenia wrażliwości na obecność sakralnych wartości we współczesnym świecie.
Na konkurs fotograficzny wpłynęło ok. 100 zdjęć wykonanych przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgminazjalnych z Wielkopolski. Fotografie oceniali: s. Iwona Bożena Baczmańska, prezes Fundacji Zabytkom na Ratunek „Nazaret”, Stanisław Kulawiak, Grzegorz Kosmala i Dariusz Wrzalski. W kategorii gimnazjów nie przyznano pierwszego miejsca. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Kamil Juskowiak z I LO w Koźminie.
Na konkurs plastyczny wpłynęło także ok. 100 prac przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu Wielkopolski. Prace oceniali: s. Iwona Bożena Baczmańska, Zofia Calińska, Elżbieta Lamentowicz i Jerzy Marek Szulczyński. W kategorii uczniów klas I-III zwyciężył Nikodem Spurtacz z SP 7 w Ostrowie Wielkopolskim. W kategorii uczniów klas IV-VI zwyciężyli: Magdalena Kruk i Mateusz Frosztęga, oboje z SP w Sułkowicach.
Laureatom gratulował bp Teofil Wilski. – Cieszymy się, że dzięki takim inicjatywom wśród młodzieży rośnie zainteresowanie kulturą i historią naszego kraju. Papież Jan Paweł II często mówił, że dzięki naszej kulturze przetrwaliśmy okresy niewoli i zaborów, ponieważ kultura scala, tworzy tożsamość, poczucie wartości i to wszystko było cenne w tych trudnych okresach. Kultura nas łączyła i pozwoliła nam przeżyć, zachowując swoje dziedzictwo tradycji uwidaczniającej się w literaturze, czy zabytkowych budowlach. Klasztor na Górce w Ostrzeszowie zaistniał jako symbol kultury wyrażającej się w budynku sakralnym i klasztorze. Klasztor jest dla wszystkich znakiem wznoszenia się ku Bogu i budowania życia wewnętrznego człowieka – powiedział.
Wernisaż pokonkursowej wystawy uświetnił występ skrzypaczki Bożeny Rybczyńskiej, studentki Akademii Muzycznej w Katowicach i wokalistki Martyny Bacik z Ostrzeszowa
Klasztor na Górce w Ostrzeszowie to kompleks obiektów prowadzonych obecnie przez siostry nazaretanki. Są to: klasztor i kościół pobernardyński pw. św. Michała Archanioła istniejące już w XVII w. Po stu latach od kasacji klasztoru bernardynów do Ostrzeszowa sprowadzono zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a miało to miejsce w latach 1933-1934.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.