Drukuj Powrót do artykułu

Oświęcim: austriacka nagroda dla Centrum Żydowskiego

25 stycznia 2012 | 16:40 | rk Ⓒ Ⓟ

Za przypominanie najnowszej i dawnej historii oświęcimskich Żydów Centrum Żydowskiemu w Oświęcimiu przyznano Austriacką Nagrodę Pamięci Holokaustu (Austrian Holocaust Memorial Award). Wyróżnienie to funduje od roku 2006 Stowarzyszenie Austriacka Zagraniczna Służba Cywilna osobom lub organizacjom szczególnie zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o zbrodniach nazizmu i zwracającym uwagę na ich konsekwencje dla całej ludzkości.

W przypadku Centrum Żydowskiego doceniono zasługi placówki, jeśli chodzi o przypominanie nie tylko najnowszej historii Żydów w Oświęcimiu, ale i tej sięgającej XVIII wieku, kiedy w wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 Oświęcim, znajdujący się na terenie ówczesnej Galicji, stał się wraz z nią częścią ówczesnej austriackiej historii. Od roku 2007 Centrum jest miejscem odbywania cywilnej służby pamięci przez młodych Austriaków. Jak podkreślają fundatorzy nagrody, to także swoiste podziękowanie za taką możliwość.

Nagrodę wręczy 27 stycznia, w dniu obchodów 67. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ambasador Republiki Austrii w Polsce, dr Herbert Krauss.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu otwarto we wrześniu 2000 roku. Inwestycję sfinansowała amerykańska Fundacja Freda Schwartza, żydowskiego filantropa z Long Island. Kompleks ma być symbolem żydowskiego życia w miejscu, które przez wiele lat oznaczało jedynie żydowską śmierć.

W marcu 1998 roku oświęcimska synagoga jako pierwszy w Polsce obiekt zwrócona została bielskiej gminie wyznania mojżeszowego na mocy ustawy o restytucji majątków gmin żydowskich. Przed wybuchem II wojny światowej w Oświęcimiu było dwanaście bożnic, mieszkało tu około 7 tys. Żydów.

Centrum Żydowskie prowadzi muzeum poświęcone historii miejscowej społeczności żydowskiej. Ważnym elementem działalności placówki są również organizowane od kilku lat warsztaty o charakterze edukacyjnym. Do udziału w nich zapraszana jest młodzież z regionu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.