Drukuj Powrót do artykułu

Oświęcim: bezdomni i ubodzy na rekolekcjach i posiłku u sióstr serafitek

05.12.2017 , rk, Oświęcim, 05-12-2017 Ⓒ ℗

„Bóg dobry jak chleb” – pod takim hasłem odbędą się spotkania ewangelizacyjne dla osób bezdomnych i ubogich w Oświęcimiu od 6 do 8 grudnia br. Charytatywne przedsięwzięcie organizują wspólnie Caritas diecezji bielsko-żywieckiej i bielska wspólnota ewangelizacyjna „Miłość i Łaska Chrystusa”.

Jak poinformował dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks. Robert Kasprowski, spotkania ewangelizacyjne połączone ze wspólnym posiłkiem, odbędą się w Oświęcimiu po raz pierwszy.

„Podobne spotkania odbywają się w Bielsku-Białej od 2 lat. Ponieważ wiele osób bezdomnych z radością i zaangażowaniem włącza się w modlitwę, licznie przystępuje do spowiedzi, razem z członkami wspólnot animujących spotkania raduje się śpiewem oraz korzysta przy tym ze wspólnie spożywanych posiłków, formułę spotkań ewangelizacyjnych chcemy rozszerzyć na kolejne duże miasta naszej diecezji” – zapowiedział kapłan.

Rekolekcje zaplanowano na 6 i 7 grudnia w stołówce Zgromadzenia Sióstr Serafitek. 8 grudnia osoby bezdomne i ubogie spotkają się w kościele Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu.

Założycielka zgromadzenia serafitek, bł. Małgorzata Łucja Szewczyk zapoczątkowała działalność prowadzonego przez siostry oświęcimskiego „domu ubogich” jeszcze pod koniec XIX wieku. Szczególnym charyzmatem serafitek jest praca wśród ubogich, starszych, chorych i niepełnosprawnych dzieci.

Od samego początku oświęcimskie serafitki opiekowały się osobami starszymi. Do dziś działa, prowadzony przez zakonnice, Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Na fachową opiekę może liczyć tu pięćdziesiąt kobiet w podeszłym wieku.

Siostry prowadzą też trzyoddziałowe przedszkole dla dzieci. Bł. matka Małgorzata założyła też sierociniec, odebrany siostrom przez komunistów po II wojnie światowej. Obecnie działa tu też świetlica środowiskowa imienia matki Małgorzaty dla około 30 dzieci. W Oświęcimiu funkcjonuje prowadzona przez serafitki stołówka, w której codziennie na ciepłe posiłki przychodzi kilkudziesięciu osób. Oświęcimskie serafitki aktywnie katechizują w szkołach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.