Oświęcim-Brzezinka: Droga Modlitewna – symbol ostatniej drogi Edyty Stein
09 sierpnia 2012 | 15:03 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ
Droga Modlitewna wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau, która ma być symbolicznym udziałem w ostatniej drodze Edyty Stein, rozpoczęła główne uroczystości 70 rocznicy śmierci Edyty Stein. Uczestniczy w nich kilkaset osób. Kulminacyjnym punktem obchodów pod hasłem: "Edyta Stein łączy" jest Msza św. na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auchwitz II-Birkenau pod przewodnictwem prymasa Węgier, prezydenta Rady Konferencji Episkopatów Europejskich, kard. Pétera Erdő. W uroczystościach udział biorą biskupi wielu miejscowości związanych z biografią Edyty Stein – Wrocławia, Lublińca, Oświęcimia, Kolonii, Moguncji, Getyngi, Spiry, Echt.
Drogę Modlitewną rozpoczął przy obozowej bramie wejściowej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Duchowny przypomniał, że 70. rocznica śmierci św. Edyty Stein jest okazją do oddania hołdu tej kobiecie. „Pamięć o jej życiu i śmierci jest dla nas wezwaniem, aby głęboko zastanawiać się nad zadaniem chrześcijaństwa w dzisiejszym świecie. Wymaga to od nas szczerego rachunku sumienia i jasnego przedstawienia świadectwa wiary” – mówił hierarcha.
Przy symbolicznej Stacji I (Edyta a Szoa) cytowano słowa karmelitanki i Żydówki i podkreślano, że droga od bramy wejściowej do ruin komór gazowych i krematoriów była ostatnią drogą większości ofiar Auschwitz. Przy Stacji II (Rachunek sumienia) przytaczano m.in. słowa listu, który Edyta Stein napisała w roku 1933 do papieża Piusa XI, prosząc o obronę prześladowanych Żydów. Przypominano także konstatację watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem o tym, że choć wielu chrześcijan, wśród nich papieży, przeciwstawiło się nazistom i starało się pomagać prześladowanym, to jednak „duchowy opór i konkretne działanie chrześcijan nie były takie, jakich można by oczekiwać od uczniów Chrystusa”.
Przy Stacji III (Więźniowie Auschwitz) przypomniano martyrologię więźniów zsyłanych do obozu Auschwitz. Modlono się słowami starotestamentowego Psalmu 22. Przy Stacji IV (Szoa – żydowska modlitwa za zamordowanych) odmówiono modlitwę El Male Rachamim.
Rozległy się słowa modlitwy: „Boże pełen miłosierdzia, przebywający na wysokościach! Obdarz trwałym wypoczynkiem pod skrzydłami Twojej obecności, na poziomach świętości i czystości, jaśniejących jak blask niebios, dusze sześciu milionów Żydów, ofiar Zagłady w Europie, mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zostali zabici, spaleni, zagazowani, zamordowani dla uświęcenia Imienia, w Auschwitz i innych miejscach przez niemieckich nazistów i ich pomocników”.
Drogę Modlitewną przygotowano wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.