Oświęcim: idzie Marsz Żywych
21 kwietnia 2009 | 15:17 | rk / ju. Ⓒ Ⓟ
Przy dźwiękach szofaru, baraniego rogu, ocaleni z Holocaustu wraz z towarzyszącymi im grupami młodzieży żydowskiej z całego świata wyruszyli spod bramy z napisem „Arbeit Macht Frei” w trzykilometrową trasę dzielącą byłe obozy Auschwitz i Birkenau.
Sygnał na szofarze odegrał po raz kolejny rabin Johan Fried. Prowadzący ceremonię dr. Shmuel Rosenman z kolei zaznaczył, że Marsz ma być protestem przeciwko temu, co stało się w Auschwitz w przeszłości i wezwaniem do walki z obecnym w świecie złem.
„Dziś maszerujemy po to, by świat już nie doświadczył tych okropieństw, które miały miejsce w tym przerażającym miejscu. Maszerujemy, by ludzie już nigdy nie milczeli w konfrontacji ze złem. Maszerujemy razem – Żydzi i nie-Żydzi” – mówił przewodniczący Marszu Żywych.
W pierwszym szeregu wyruszyli w milczeniu m.in. rabin Izraela Meir Laur, wiceminister izraelski Silvan Shalom, ambasador USA w Polsce Victor Ashe i prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek. Poprowadzili oni kilkutysięczne rzesze, głównie młodych Żydów z całego świata. Na czele pochodu pojawiły się grupy z Hong Kongu i Brazylii. Niosą oni transparent z przekreślonym napisem „Durban 2”, co ma być krytyką odbywającej się w Genewie konferencji nt. rasizmu.
W pochodzie idą także liczne grupy Polaków. Niektórzy z nich mają na rękach opaski z napisem w kilku językach: „Ze względu na Syjon nie będę milczał”. „To tylko wstążka, ale dużo mówi. Chcemy wyrazić solidarność z Żydami” – podkreśla 16-letni Norbert Kowalski z Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego w Białymstoku.
Dźwięk szofaru, tradycyjnego instrumentu żydowskiego nie jest przypadkowy. Używany jest w podniosłych chwilach i wzywa do pokuty. Uczestnicy pochodu dotrą do byłego obozu Birkenau. Tu w sąsiedztwie ruin komór gazowych Birkenau odbędzie się krótki, symboliczny apel poległych i odmówiony zostanie kadisz – modlitwa za zmarłych.
Pierwszy Marsz Żywych miał miejsce w 1988 r., od 1997 odbywają się one co roku. Największy dotąd Marsz odbył się w 2005 roku. Uczestniczyło w nim około 20 tysięcy osób, w tym delegacje z blisko 50 krajów świata. W uroczystościach wzięli udział premierzy: Izraela – Ariel Szaron, i Polski – Marek Belka oraz noblista Elie Wiesel.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.